Wydarzenia Rok Jubileuszowy O nas Wymiana z Celle Wymiana z Ingolstadt Ale dlaczego niemiecki??? Über unsere Schule... Wymagania edukacyjne

Historia i filozofia wymiany uczniowskiej z Ingolstadt

Regularną wymianę uczniów i partnerstwo nawiązaliśmy ze szkołą Katharinen – Gymnasium w Ingolstadt w roku 2008, a jej pomysł zrodził się podczas realizacji programu Socrates w Rydze, już trzy lata wcześniej. 

Oferta wymian uczniowskich w szkole bawarskiej jest szczególnie bogata. Młodzież wyjeżdża do USA, Indii, Australii, Węgier, Serbii, Francji, Hiszpanii i zawsze chętnie do Polski.

Grupy poznają i przeżywają się nawzajem w otoczeniu szkoły, rodziny i domu partnera. Wielokrotnie uczestniczyliśmy w symulacji obrad młodzieżowego Parlamentu Europejskiego z prominentnymi politykami niemieckimi, bierzemy udział w warsztatach interkulturowych, wspólnych projektach. Poznajemy Bawarię, odwiedzamy np. Monachium, Ratyzbonę, zakłady AUDI i BMW. Wspólnie poznajemy pogranicze niemiecko – szwajcarsko – austriackie nad jeziorem Bodeńskim lub podążamy śladami Mozarta w Salzburgu. 

Cele wymiany

„Dwa kraje, jeden cel! Łączymy młodych Polaków i Niemców” to myśl przewodnia PNWM, organizacji rządów RP i RFN wspierającej merytorycznie i finansowo nasze spotkania. Jest ona w spójna z naszą filozofią. Spotkania młodzieży organizujemy, aby mogli się poznać, rozbudzić wzajemną ciekawość, zbudować zrozumienie i zostać przyjaciółmi. Nasze opinie i wyobrażenia bywają często subiektywne, udział w programie wymiany pozwala nauczyć się krytycznego myślenia. Młodzież uczy się cenić to, co własne ale też obce.

Wymiana młodzieży to także komunikacja w językach obcych i współdziałanie w europejskim teamie. To umiejętności bardzo przydatne na rynku pracy. 

Galeria

Kontakt

Odpowiedzialny: mgr Grzegorz Szopa
Sala: 04

Terminarz

Aktualne terminy naboru:

Program ma dwie części odbywające się po obu stronach Odry w różnym czasie z tą samą grupą. Uczestnicy mieszkają w rodzinach, podczas rewizyty trafiają do swojego partnera w kraju gospodarza.

Nabór na kolejną edycję będzie miał miejsce w styczniu 2019.

 

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
    ul. Mickiewicza 14
    62-500 Konin
    woj. wielkopolskie
  • Tel: 0 63 242 87 82

    poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć