Wydarzenia Rok Jubileuszowy O nas Wymiana z Celle Wymiana z Ingolstadt Ale dlaczego niemiecki??? Über unsere Schule... Wymagania edukacyjne

Historia i filozofia wymiany uczniowskiej z Celle

Wymiana uczniów z urokliwym Celle zaczęła się jesienią 1991. Germanistka naszej szkoły poznała w tym dolnosaksońskim mieście rodziców dwojga uczniów miejscowego KAV-Gymnasium. Wspólnie zarazili ideą otwartości i współpracy dyrektora tamtejszej szkoły Berndta Ostermeyera, który podczas obchodów jubileuszu 150-lecia istnienia I LO został wyróżniony odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Konina. Cała czwórka wymienionych osób do dziś wspiera nas z tą samą energią i życzliwością.

Nie zdarzył się rok, w którym zabrakłoby wspólnego działania, radości z partnerskiej współpracy oraz ponadstandardowych działań edukacyjnych, w tym m.in. nauki prawa i obserwacji posiedzeń sądowych w niemieckich sądach, warsztatów teatralnych, wspólnych lekcji historii i empatii w miejscu pamięci Bergen-Belsen, koncertów muzycznych, miejskich gier integracyjnych, szaleństw w parku rozrywki Heide-Park czy w Autostadt przy fabryce VW. Co roku odwiedzamy drugie pod względem wielkości miasto niemieckie Hamburg. Atutem pobytu w Celle jest możliwość osłuchania się z językiem wolnym od dialektów w szkole i podczas pobytu u rodzin.

Cele wymiany

Nadrzędnym celem wymiany uczniowskiej jest poznanie realiów życia rówieśnika z Dolnej Saksonii w szkole i od kuchni w odprężającej atmosferze wymiany szkolnej, gdzie język angielski czy niemiecki są tylko narzędziem komunikacji. Takie programy międzynarodowe są niezwykłym doświadczeniem interkulturowym oraz praktyczną inwestycją we własny rozwój.

Kilka opinii o wymianie wyrażonych przez uczestników 2014: Kliknij_.pdf

Odpowiedzialna: mgr Marzena Grzybowska
Sala: 09

Aktualne terminy naboru:

Program składa się z dwóch części odbywających się po obu stronach Odry w różnym czasie z tą samą grupą. Uczestnicy mieszkają w rodzinach. Podczas rewizyty trafiają do swojego partnera w kraju gospodarza.

Nabór na kolejną edycję będzie miał miejsce w 2019.