Aktualności Nauczyciele WYMAGANIA EDUKACYJNE

Język hiszpański

• W Hiszpanii nie ma Zębowej wróżki, ale jest mała myszka - Ratoncito Pérez.
    Zębowa wróżka (lub wróżka-zębuszka, ang. Tooth fairy) to, jak wszyscy dobrze wiemy, baśniowa postać, która daje dzieciom pieniądze lub drobny upominek w zamian za ich zęby mleczne, schowane pod poduszkę, ewentualnie wrzucone pod szafę. Postać zębowej wróżki jest głównie znana w krajach kultury zachodniej (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, a nawet i Polska), jednak w krajach hiszpańskojęzycznych zębowa wróżka wcale nie jest wróżką, ale małą myszką, która również daje dzieciom pieniądze lub upominki, gdy stracą zęby mleczne. W niektórych z krajów, np. w Meksyku, Peru i Chile, Ratoncito Pérez znany jest jako „el Ratón de los Dientes”, a w Argentynie, Wenezueli, Urugwaju i Kolumbii po prostu jako „El Ratón Pérez”. We Włoszech, zębowa wróżka jest również często zastępowana małą myszką.
    06.11.2016 19:35 | więcej »
  • W ramach lekcji powtórzeniowych, uczniowie klas drugich przygotowali prezentacje dotyczące najważniejszych tematów sytuacji z życia codziennego. Rzeczy przydatne zarówno dla uczących się hiszpańskiego, którzy chcieliby powtórzyć sobie wiadomości, jak i dla zupełnie początkujących. Zachęcam do przejrzenia. A. Namysł

21.06.2015 20:54 | więcej »
  • 1. W 2050 roku językiem hiszpańskim będzie się posługiwało 600 milionów osób!
    2. Obecnie języka hiszpańskiego uczy się 60 milionów uczniów na całym świecie.
    3. Język hiszpański do XVIII wieku był językiem dyplomacji.
    4. 11 nagród Nobla w kategorii literatury hiszpańskiej.
    5. Kraje, w których najwięcej osób mówi po hiszpańsku to Meksyk – 114 milionów osób, oraz w     Stanach Zjednoczonych – 50milionów.
    6.  Bardzo dużo słów w języku hiszpańskim wywodzi się z języka arabskiego.
    7.  Język hiszpański „el español” to inaczej „el castellano”.
    8.  Język hiszpański jest językiem oficjalnym w 22 krajach.
    9.  W 1492 Antonio de Nebrija opublikował pierwszą gramatykę języka hiszpańskiego.
    10. W Brazylii od kilku lat język hiszpański jest językiem obowiązkowym w szkołach
         ponadgimnazjalnych.

​​                                              Warto się uczyć? Warto :)
     Źródło: http://www.blogdeespanol.com/2014/01/13-cosas-interesantes-sobre-el-espanol/
                Repetytorium leksykalne języka hiszpańskiego.

26.11.2014 20:28 | więcej »
  • Otóż w większości krajów, w których mówi się po hiszpańsku, wszyscy posiadają co najmniej dwa nazwiska, pierwszy człon nazwiska to  nazwisko  pierwsze nazwisko ojca, drugi z kolei to pierwsze nazwisko matki. Trochę zakręcone, prawda? A dlaczego właściwie tak jest? Poniżej wszystko dokładnie się wyjaśni.

01.10.2014 23:40 | więcej »
  • Drodzy gimnazjaliści,
    Zapewne wielu z was zastanawia się nad wyborem i rozpoczęciem nauki języka hiszpańskiego w naszym liceum. Jeśli w dalszym ciągu macie wątpliwości, zastanawiacie się jak wyglądają nasze lekcje, czy warto zdecydować się na wybór właśnie tego języka oraz na jakim poziomie językowym są uczniowie po ukończeniu nauki, warto zapoznać się z kilkoma opiniami zarówno pierwszo jak i drugoklasistów :) Postanowili pomóc wam w ewentualnych rozterkach, odpowiadając na następujące pytania: Czym kierowałeś się wybierając język hiszpański? Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego w naszym liceum?
    Zachęcam do zapoznania się :)

06.11.2016 19:36 | więcej »
  • No właśnie, dlaczego tak naprawdę warto uczyć się języka hiszpańskiego w naszej szkole? – odpowiedź jest prosta.
    Po pierwsze, język ten jest obecnie bardzo popularny.
    Po drugie, powszechnie panująca opinia na temat łatwości jego opanowania jest prawdą. Łatwa gramatyka, przyjemne słówka, wyjątkowa melodyjność i fantastyczny akcent czynią jego naukę przyjemnością.
    presentacion.pdf  przygotowana przez uczennicę Agatę Sucharską z 1b i p. Agnieszkę Namysł.
    21.05.2014 19:41 | więcej »
  • Dnia 12 kwietnia w naszym liceum odbyły się Drzwi Otwarte. Poza wieloma atrakcjami przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli konkretnych przedmiotów, można było również przenieść się na chwilę do gorącej Hiszpanii.
    17.05.2014 19:56 | więcej »
  • W ramach kilku lekcji poświęconych tematyce „Si queremos hablar bien español, tenemos que conocer un poco de historia y cultura de España” [Aby mówić dobrze po hiszpańsku, należy poznać trochę historii i kultury Hiszpanii], uczniowie przedstawiali opracowane
    w grupach prezentacje multimedialne dotyczące różnych hiszpańskich miast tj.Madrytu, Barcelony, Sewilli, itd.

17.05.2014 20:01 | więcej »