Aktualności Nauczyciele Wymagania edukacyjne

Historia / WOS

 • „Doroczne Święcone” u Sybiraków

  Stało się już tradycją, że Honorowy Klub Wnuka Sybiraka uczestniczy w „Dorocznym Święconym” u Sybiraków.  25 kwietnia 2017 roku miała miejsce ta miła uroczystość. Spotkanie jak zwykle rozpoczęło się Marszem Sybiraków. Następnie ksiądz prałat Józef Wysocki poświęcił pokarmy, którymi symbolicznie się podzieliliśmy. Była to też dobra okazja by minutą ciszy uczcić pamięć Sybiraków, którzy w ostatnim czasie od nas odeszli. Kolejnym punktem programu było wysłuchanie sprawozdania z działalności Koła Miejskiego Związku Sybiraków w Koninie za 2016 rok. Głos zabrali również zaproszeni goście. Spotkanie zakończyło się życzeniami, abyśmy w zdrowiu mogli spotkać się na kolejnym „Dorocznym Święconym” u Sybiraków.

  18.04.2018 13:01 | więcej »
 • 1 marca 2018 roku – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  1 marca po raz ósmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Po 60 latach zakłamania – „Wyklęci” żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby - jak zamordowany przez komunistów rotmistrz Witold Pilecki – warto „zachować się jak trzeba”. W tym dniu nastąpiło również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Rotmistrz Witold Pilecki – bohater narodowy”. Wzięli w nim udział - pod opieką Arlety Kędziory-Kurz - uczniowie naszej szkoły. Wśród wyróżnionych uczniów znalazły się Julia Kowalczykiewicz i Martyna Kamińska z klasy 1b oraz Natalia Sobocińska z klasy 1c.


   
  04.03.2018 19:38 | więcej »
 • Uroczyste zakończenie rajdu!

  W dniu 22.01.2018 r. klasa 2c pod opieką p. Marii Sapikowskiej wzięła udział w uroczystym zakończeniu rajdu zorganizowanego przez Koniński Klub PTTK dla uczczenia 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Rajd śladami powstania po ziemi konińskiej był inauguracją obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Na program uroczystości - zorganizowanej na Wale Tarejwy - miejscu śmierci powstańczego kapelana, złożyło się: podsumowanie rajdu, krótka prelekcja dotycząca przebiegu powstania na ziemi konińskiej, złożenie kwiatów przy głazie Maksymiliana Tarejwy i przegląd grup rekonstrukcyjnych. Było też ognisko, ciepły posiłek i wspólne zdjęcie.


   
  24.01.2018 21:06 | więcej »
 • I LO szturmuje Cytadelę Poznańską

  We wtorek 5 grudnia 2017 roku „brygada” z klas 3a/b/c wzięła udział w historycznej wycieczce do stolicy Wielkopolski – Poznania. Opiekę, także merytoryczną, sprawowali: p. Dorota Romańczuk-Klaczek, nauczycielka języka polskiego i p. Szymon Jagodziński, nauczyciel historii. Jako pierwsze na celowniku I LO pojawiło się nowoczesne muzeum multimedialne: Brama Poznania na Ostrowie Tumskim. To podróż przez prawie 1000 lat polskiej państwowości, od X wieku poczynając, przez XIX-wieczną twierdzę pruską aż do II wojny światowej. Jest tu wszystko - od polityki i wojen, po gospodarkę, kulturę, religię i obyczajowość. To właśnie w Katedrze Poznańskiej spoczywają pierwsi władcy Polski z dynastii Piastów, w tym Mieszko I i Bolesław Chrobry. Największym wyzwaniem organizacyjnym grupy szturmowej I LO był najazd na poznańską Cytadelę. Najpierw zaatakowano dawny korytarz łączący Fort Winiary z Fortem Wojciecha. Mieści się tam Muzeum Armii „Poznań” z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku. Następnie został przeprowadzony wielokierunkowy atak na kompleks Muzeum Uzbrojenia. Na początek na ekspozycję broni pancernej z II wojny światowej, potem miało miejsce wtargnięcie do serca cytadeli, do muzeum bitwy o Poznań zimą 1945 roku. Na koniec „brygada” z I LO sfinalizowała ekspedycję na plenerze artyleryjsko – lotniczym.

   
  11.12.2017 13:46 | więcej »
 • SZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

  VIDEO Święto odzyskania Niepodległości - to najważniejsze święto narodowe związane z odzyskaniem, po 123 latach zaborów, niepodległości. W XVIII wieku silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła chylić się ku upadkowi, co doprowadziło do tego, że Rzeczpospolita na skutek trzech rozbiorów na 123 lata zniknęła z mapy świata.Powróciła w listopadzie 1918 roku, kiedy to Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu i został on Naczelnikiem Państwa. Narodziła się II Rzeczpospolita Polska. 11 listopada ustanowiono świętem państwowym w 1937 roku. W latach 1939 -1989 obchodzenie tego Święta było zakazane. Dopiero w 1989 roku, ustawą Sejmu RP przywrócono obchody tego Święta. Jest to nasze najważniejsze święto państwowe. Aby uczcić ten szczególny dzień postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole żywą lekcję historii. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas 2a, 2b i 2c oraz przez chór szkolny pod batutą Dominika Zimnego z klasy 2a. Uroczystość uświetnili swoją obecnością wiceprezydent Miasta Konina - pan Sebastian Łukaszewski, przedstawicielka Wydziału Oświaty - pani Barbara Strzykalska oraz nasi przyjaciele Sybiracy. Odznakę Zasłużony Dla I LO otrzymał Sybirak, wieloletni przyjaciel szkoły - pan Franciszek Olech.

  14.11.2017 18:34 | więcej »
 • Zakładamy Koło Historyczne!
  Drodzy Uczniowie. Ankieta przeprowadzona w roku szkolnym 2016/2017 wykazała, że istnieje grupa młodzieży zainteresowanej udziałem w zajęciach Koła Historycznego. Bardzo proszę, aby wszyscy uczniowie zainteresowani zgłosili się do mnie do sali 140. Założenia koła przewidują regularne zajęcia z uczniami zainteresowanymi poszerzaniem wiedzy z historii. Tematyka zajęć może być ustalana wspólnie z uczniami. Osoby chętne będą mogły przygotować wybrane zagadnienia, aby sprawdzić swoją wiedzę, a także umiejętności prezentacji. Proponuję np. blok tematyczny "Największe konflikty zbrojne i bitwy w historii świata, Europy i Polski od starożytności do II wojny światowej". Przede wszystkim czekam na propozycje samych uczniów. Szymon Jagodziński
  29.09.2017 07:29 | więcej »
 • Żywe spotkania z historią - kontynuacja
  18 września 2017 roku Honorowy Klub Wnuka Sybiraka odbył kolejną lekcję w ramach realizacji projektu zatytułowanego „Żywe spotkania z historią”. Zajęcia te miały miejsce w Izbie Pamięci Związku Sybiraków w I LO w Koninie. Na lekcjach tych Sybiracy przekazują młodzieży prawdę historyczną o losach Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Na dzisiejszych zajęciach gościliśmy Panie, które w latach 30 – tych zostały wywiezione do Kazachstanu. Do Polski udało im się dopiero powrócić po 2000 roku. Przedstawione przez nie swoje przeżycia, wzbudziły wśród młodzieży duże zainteresowanie i głębokie współczucie. W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania młodzieży z przedstawicielami Związku Sybiraków, by pamięć o zesłańcach nie zaginęła.
  19.09.2017 14:28 | więcej »
 • Dzień Sybiraka 2017
  17 września 1939 roku jest dniem rozpoczynającym Wielką Martyrologię Polaków na Wschodzie. Sejm RP podjął decyzję, że dzień ten będzie „Dniem Sybiraka”. W tym symbolicznym dniu, jak zawsze jesteśmy z naszymi przyjaciółmi – Sybirakami. Obchody „Dnia Sybiraka” rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Wojciecha w Morzysławiu. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym zsyłki Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Po tym akcie przeszliśmy do Sali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie zostały wygłoszone przemówienia m.in. przez Prezydenta Miasta Konina - Pana Józefa Nowickiego, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego – Panią Zofię Itman oraz kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich – Pana Jacka Botora.
  Miłym akcentem tego wydarzenia było postanowienie Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraka, który postanowił odznaczyć Panią dyrektor Elżbietę Świder „Odznaką Honorową Sybiraka”. Obchody zakończył krótki program artystyczny przygotowany przez Marysię, Wiktorię, Weronikę, Igę, Kasię i Oskara z Honorowego Klubu Wnuka Sybiraka. W tegorocznej uroczystości po raz pierwszy brała udział nowy wicedyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki – Pani Lilia Bąkowska-Rybak. W trakcie obchodów godnie wspierał nas Poczet Sztandarowy naszej szkoły.
  18.09.2017 14:14 | więcej »
 • WOŁYŃ ‘43 PAMIĘTAMY!
  Dzień 11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dzień ten został ustanowiony 22 lipca 2016 roku specjalną uchwałą Sejmu. Inicjatorami uchwały były środowiska kresowe. W uchwale tej Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II RP (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach) dokonywanych w latach 1943 - 1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN,UPA i SS-Galizien.
  Data święta nie jest przypadkowa. 11 lipca to rocznica tzw. “krwawej niedzieli” z 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Tego dnia sotnie UPA, przy udziale chłopów ukraińskich uzbrojonych w siekiery, widły, noże zaatakowały blisko 100 polskich wsi, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Na Wołyniu zginęło co najmniej 100 tysięcy Polaków. Kolejne kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu.
  Uroczystość poświęcona pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944 odbyła się w konińskiej parafii św. M.Kolbe w Koninie. Inicjatorem uroczystości i tablicy pamiątkowej, która stanęła przed kościołem był pan Edward Kloc, przedstawiciel Rodzin Wołyńskich. Uczestnicy obchodów upamiętnili ofiary ludobójstwa składając wiązanki kwiatów. Byli to przedstawiciele Rodzin Wołyńskich, parlamentarzyści, władze miasta Konina z wiceprezydentem Sławomirem Lorkiem na czele. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki reprezentowane było przez panią Dyrektor Elżbietę Świder, przedstawicieli Honorowego Klubu Wnuka Sybiraka oraz Poczet Sztandarowy, który pełnił honorową wartę podczas mszy świętej.
  13.07.2017 09:04 | więcej »
 • 12.06.2017 19:09 | więcej »
 • Lekcja wiedzy o społeczeństwie w Sejmie
  GALERIA 9 czerwca przedstawiciele młodzieży  I LO wzięli udział w przedmiotowej wycieczce do Sejmu. Zorganizowana została tam praktyczna lekcja wosu. Przewodniczka oprowadziła młodzież po najważniejszych miejscach w Sejmie takich jak: Sala Obrad, Sala Kolumnowa. Następnie odbyło się spotkanie z posłami na Sejm RP: Elżbietą Radziszewską i Tomaszem Nowakiem. Posłowie ci w przystępny i interesujący sposób przybliżyli młodzieży zasady funkcjonowania jednego z organów władzy ustawodawczej – Sejmu. Oprócz informacji merytorycznych przekazali oni uczniom wiele ciekawych historii i zdarzeń z prac posłów oraz wiadomości z kuluarów sejmowych.
  12.06.2017 19:17 | więcej »
 • „Tydzień konstytucyjny” w I LO
  8 czerwca klasy: 1a, 1b, 2c, 2e wzięły udział w „Tygodniu konstytucyjnym”. W ramach tego wydarzenia mecenas Piotr Ruszkiewicz przeprowadził lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli oraz roli sądów w procesie ochrony praw i wolności. „Tydzień konstytucyjny” ma zasięg ogólnopolski i odbywa się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji. Pokazanie w przystępny i interesujący sposób, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach „Tygodnia Konstytucyjnego” promowane jest świadome obywatelstwo, zachęcanie młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi. Przedstawiana jest też kluczowa rola sądów powszechnych w stosowaniu prawa w Polsce, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji. Nadzór merytoryczny nad wydarzeniem sprawuje prof. Ewa Łętowska.
   
   
  12.06.2017 08:38 | więcej »
 • Konin i okolice - spotkanie kultur
  GALERIA 2 czerwca 2017r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie już po raz trzeci odbyło się spotkanie w ramach projektu ,,Konin i okolice - spotkanie kultur". Tematem tegorocznej edycji były Ślady historii i kultury protestanckiej na ziemi konińskiej. Prelekcję poświęconą temu zagadnieniu wygłosił p. Damian Kruczkowski, koniński regionalista, z wykształcenia socjolog, z zamiłowania historyk, społecznik, który już po raz drugi aktywnie uczestniczył w tym projekcie. Młodzież i zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z postaciami osadników protestanckich, którzy na przestrzeni wieków zamieszkiwali ziemię konińską, wnosząc duży wkład w jej rozwój. Pan Damian Kruczkowski zachęcał do badania historii naszego regionu, dbania o ślady materialne pozostałe po różnych kulturach obecnych tu na przestrzeni wieków. Jest  on aktywnym propagatorem idei rekonstrukcji zapomnianych grobów dawnych, protestanckich mieszkańców naszego regionu. Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród zebranych, odkryła przed nami nieznaną historię naszego miasta, przybliżyła nam czasy Konina, którego już nie ma. 
  05.06.2017 09:16 | więcej »
 • Majowe wyróżnienie
  MEDIA Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Pani mgr Arleta Kędziora-Kurz, wieloletni nauczyciel historii i wos-u w I LO, została wyróżniona Odznaką Honorową „Zasłużony dla miasta Konina”. Uroczystość wręczenia tego wyróżnienia odbyła się w pięknych okolicznościach obchodów 226 rocznicy  uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Ratuszu Miejskim.  W tej ważnej  uroczystości wzięli udział włodarze miasta, parlamentarzyści, urzędnicy, radni, służby mundurowe, kombatanci oraz młodzież. Serdecznie gratulujemy!
  06.05.2017 12:14 | więcej »
 • „Doroczne Święcone” u Sybiraków
  Stało się już tradycją, że Honorowy Klub Wnuka Sybiraka uczestniczy w „Dorocznym Święconym” u Sybiraków.  25 kwietnia 2017 roku miała miejsce ta miła uroczystość. Spotkanie jak zwykle rozpoczęło się Marszem Sybiraków. Następnie ksiądz prałat Józef Wysocki poświęcił pokarmy, którymi symbolicznie się podzieliliśmy. Była to też dobra okazja by minutą ciszy uczcić pamięć Sybiraków, którzy w ostatnim czasie od nas odeszli. Kolejnym punktem programu było wysłuchanie sprawozdania z działalności Koła Miejskiego Związku Sybiraków w Koninie za 2016 rok. Głos zabrali również zaproszeni goście. Spotkanie zakończyło się życzeniami, abyśmy w zdrowiu mogli spotkać się na kolejnym „Dorocznym Święconym” u Sybiraków.
  26.04.2017 10:31 | więcej »
 • 15 marca 2017 roku odbyło się spotkanie zatytułowane „Porozmawiajmy o programie Polska Obywatelska 2.0”.  Uczestniczyli w nim posłanki i posłowie na Sejm RP.  Honorowym gościem była marszałek Sejmu VII kadencji, wicemarszałek Sejmu VIII kadencji Pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Na tym spotkaniu nie mogło zabraknąć I Liceum. Młodzież klas drugich a, b i c pod egidą Klubu Młodego Politologa po raz kolejny uczestniczyła w rozmowach z interesującymi politykami. Zaproszeni goście w sposób ciekawy i dostępny przybliżyli młodzieży zasady ustrojowe RP, a zwłaszcza funkcjonowanie Sejmu RP. W planach kolejne spotkania…
  19.03.2017 13:25 | więcej »
 • I LO w etapie wojewódzkim Olimpiady Solidarności w Poznaniu!
  W środę 15 marca odbył się etap wojewódzki Olimpiady Solidarności w Poznaniu. I LO godnie reprezentowały: Katarzyna Spych z klasy 2a oraz Weronika Mizerska z klasy 2c. Po części pisemnej olimpiady, podczas oczekiwania na wyniki, zwiedzaliśmy wystawę w Muzeum Archeologicznym pt. "Średniowiecze". Wyniki olimpiady wzbudziły ogromne emocje, "Poziom uczestników był bardzo wyrównany" - stwierdzili organizatorzy. W etapie wojewódzkim wzięło 78 uczestników, a tylko 3 awansowało do finału. Niestety w tym roku nam się nie udało, ale w przyszłym na pewno będzie lepiej! Opiekunem uczestniczek była p. D. Ganowicz. 
  19.03.2017 12:55 | więcej »
 • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Po 50 latach zakłamania – „Wyklęci” żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby-  jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.
  W tym dniu nastąpiło również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Niepokorna, niezłomna, wyklęta – Inka oczami dzisiejszych uczniów”. Wzięli w nim udział uczniowie: K. Spych, N. Topolska, W. Kuszyńska z klasy 2a, M. Kempiński oraz  K. Rybicki z klasy 2b, którego praca zajęła 2 miejsce w kategorii plastycznej  (opieka Pani Doroty Ganowicz) oraz W. Przystańska, W. Mizerska, A. Łętowska  (opieka Pani Arlety Kędziory-Kurz).
  02.03.2017 11:07 | więcej »
 • Żywe spotkania z historią
  22 lutego Honorowy Klub Wnuka Sybiraka rozpoczął realizację projektu zatytułowanego „Żywe spotkania z historią”. W myśl zawartego porozumienia pomiędzy Związkiem Sybiraków Regionu Konińskiego a I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie realizowane są lekcje historii, na których Sybiracy będą przekazywać młodzieży prawdę historyczną o losach Polaków wywiezionych do ZSRR w latach 1940 - 1945. Zajęcia te będą miały miejsce w Izbie Pamięci Związku Sybiraków. Tym projektem sygnatariusze porozumienia pragną otworzyć nowe możliwości działania wspólnego dla młodszego i starszego pokolenia w celu upamiętnienia bolesnej, wielowiekowej historii Polaków na Syberii. By pamięć o zesłańcach nie zaginęła.
  24.02.2017 08:44 | więcej »
 • WRĘCZENIE LEGITYMACJI HONOROWEGO KLUBU WNUKA SYBIRAKA
  GALERIA W dniu 14 grudnia 2016 roku w Izbie Pamięci Związku Sybiraków odbyło się uroczyste wręczenie legitymacji Honorowego Klubu Wnuka Sybiraka. Legitymacje wręczyła uczniom klas Id i If opiekunka Klubu z ramienia Związku Sybiraków - pani Maria Pawłowska. W uroczystości uczestniczyli również uczniowie klasy IIIg, którzy w ten symboliczny sposób zakończyli zaszczytną współpracę z Sybirakami. Po krótkiej części artystycznej pani Stanisława Ristowska omówiła symbolikę i znaczenie sztandaru Związku Sybiraków. Nowo wybranym “wnukom” gratulacje złożyły: Dyrektor I LO - pani Elżbieta Świder oraz sekretarz Związku Sybiraków - pani Maria Pawłowska.Uroczystość zakończyła się wysłuchaniem hymnu Związku Sybiraków. ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW NOWO WYBRANYM “WNUKOM” !
  15.12.2016 08:15 | więcej »
 • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 2016
  GALERIA  Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone 11 listopada. To największe polskie święto narodowe. Data ta upamiętnia rocznicę odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego. Niepodległość odzyskaliśmy w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto to zostało ustanowione w ostatnich latach II RP, a przywrócone zostało w 1989 roku. 14 listopada, po raz kolejny, młodzież I LO zorganizowała szkolne obchody tej uroczystości. Przygotowana została niecodzienna lekcja historii, która przybrała formę montażu literacko-muzycznego. Wprowadzeni zostaliśmy w klimat 20-lecia międzywojennego. Wraz z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi odbyliśmy krótki spacer po ulicach Warszawy nazywanej Paryżem Północy. Wysłuchaliśmy przemówienia Józefa Piłsudskiego, wypiliśmy kawę w “Ziemiańskiej”, słuchając boskiej Hanny Ordonówny. W klimat epoki wprowadziły nas klasy IIIa, IIIb, IIIc, IIIf i If wraz z przewodniczkami po epoce Larysą Gruszką i Arletą Kędziora - Kurz.
   
  14.11.2016 16:42 | więcej »
 • Edukacja o Holokauście
  GALERIA  4 listopada już po raz jedenasty uczniowie klas trzecich ( IIIa, IIIb, IIIc, IIIf) wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia w ramach projektu „Edukacja o Holokauście”.  Celem wyjazdu jest zwiedzanie największego obozu zagłady w Polsce – Auschwitz-Birkenau. Jak co roku  młodzież z uwagą słuchała przewodników, którzy przybliżali  przerażające fakty potwierdzające, że spokojne dziś uliczki pomiędzy obozowymi blokami były kiedyś wypełnione głosami i płaczem tysięcy niewinnych ludzi.  W opinii uczestników przyjazd tutaj to wyraz pamięci o ofiarach Holokaustu, o tych   którzy zginęli w imię nazistowskiej idei „czystości rasowej”. To również ważna lekcja historii, ostrzeżenie przed totalitaryzmem , wszak to przecież "ludzie ludziom zgotowali ten los". Za rok odbędzie się kolejny wyjazd, na który serdecznie zapraszamy. Opiekunkami projektu są: p. D. Ganowicz oraz p. D. Romańczuk-Klaczek.
   
  07.11.2016 19:51 | więcej »
 • I LO na Wydziale Historycznym w Poznaniu
  W poniedziałek 26 IX grupa uczniów klasy IIIb pod opieką p. Doroty Ganowicz wzięła udział w "Powtórce przed..." X edycji wykładów i warsztatów z historii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tegoroczna edycja nosi tytuł "Rozwój chrześcijaństwa na przestrzeni wieków". Po wysłuchaniu wykładów młodzież pracowała w grupach warsztatowych. We wtorek 27 IX prace będą kontynuować uczniowie klasy IIIa. Nasza szkoła wylosowała zaproszenie do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na bezpłatną lekcję muzealną. W ten sposób rozpoczęliśmy przygotowania do tegorocznej matury z historii.
   
   
  27.09.2016 16:55 | więcej »
 • Dzień Sybiraka 2016

  Dzień 17 września  roku jest dniem rozpoczynającym Wielką Martyrologię Polaków Na Wschodzie. Sejm RP podjął decyzję, że dzień ten będzie „Dniem Sybiraka”. W tym symbolicznym dniu, jak zawsze jesteśmy z naszymi przyjaciółmi – Sybirakami. Obchody „Dnia Sybiraka” rozpoczęły się Mszą Św. W kościele Św. Wojciecha w Morzysławiu, kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej upamiętniającej pierwsze zsyłki na Syberię i do Kazachstanu. Po złożeniu symbolicznych wiązanek, odczytany został przez dwie członkinie Honorowego Klubu Wnuka Sybiraka „Apel Pamięci” poświęcony bohaterom tych wydarzeń. Stało się już tradycją, że w obchodach tych uczestniczy Honorowy Klub Wnuka Sybiraka. 

  Klub ten powstał na mocy „Porozumienia o współpracy pomiędzy Związkiem Sybiraków Regionu  Konińskiego i I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Koninie, które zawarte zostało w dniu 17 września 2012 roku. W myśl porozumienia, najważniejszą rolą Honorowego Klubu Wnuka Sybiraka jest przekazywanie młodzieży prawdy historycznej o losach i martyrologii Polaków na zesłaniu, ukazywanie postaw  i zachowań patriotycznych na tle losów Polaków Sybiraków-zesłańców i  tych, którzy żyją tam do dzisiaj.

  W tym roku obchody uświetniła swoją obecnością Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Koninie pani Elżbieta Świder.
  GALERIA

  31.10.2016 10:04 | więcej »
 • Rocznica Chrztu Polski
  W związku ze 1050. rocznicą Chrztu Polski uczennice klasy IIc postanowiły upamiętnić to historyczne wydarzenie przygotowując wystawę fotograficzną. Wystawa znajduje się na parterze szkoły. Serdecznie zapraszamy do oglądania. 
  01.04.2016 21:05 | więcej »
 • OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI
  Natalia Michalak z klasy 2 a i Mateusz Nowakowski z 2 b - zwycięzcy etapu szkolnego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - 15 marca w Poznaniu pod opieką pani Doroty Ganowicz godnie reprezentowali I LO na szczeblu wojewódzkim tego konkursu. Mieli oni okazję sprawdzić swoją szczegółową wiedzę z historii Polski lat 1970 - 1990 konkurując z ponad 30 uczniami wielkopolskich szkół średnich. Nasi reprezentanci mimo dobrych wyników nie znaleźli się wśród 3 uczestników poznańskiego etapu, którzy wezmą udział w ogólnopolskim finale olimpiady. Nie był to jednak czas stracony. Wrócili pełni uznania dla zwycięzców z własnymi nowymi doświadczeniami i wspomnieniami tym bardziej, że wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni przez organizatorów do wspólnego zwiedzania niezwykle ciekawego miejsca - Bramy Poznania; Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Multimedialna ekspozycja w interesujący sposób przybliżyła zwiedzającym dzieje katedralnej wyspy - kolebki Państwa Polskiego.
  15.03.2016 20:38 | więcej »

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć