Aktualności Nauczyciele Wymagania edukacyjne

Język polski

 • "Czy w Koninie słychać gwarę?"

  25.04.2017r. odbyła sie na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu IV Międzyszkolna Konferencja Popularnonaukowa, w której wzięli udział uczniowie kl. Ia pod opieką p. A. Andrzejak-Wasilewskiej. Grupa z naszej szkoły pod przewodnictwem p. doktora Błażeja Osowskiego i p. A. Wydrzyńskiej-Roszak przedstawiła prezentację pt. "Czy w Koninie słychać gwarę?”. Mieliśmy też możliwość wysłuchania interesujących prezentacji kolegów i koleżanek z liceów w Poznaniu i Lesznie, np. o buncie poetów Pokolenia '68 i współczesnych, czy współczesnych mediach. Świetną propozycją zorganizowaną przez jedno z kół naukowych był konkurs pt "Gwaronerzy" inspirowany "Milionerami". Współzawodniczyły dwie dwuosobowe drużyny - my i koledzy i koleżanki z Leszna. Mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę nt. gwary, znaczenia wyrazów i historii języka polskiego. Było tak jak w "Milionerach" -  ta sama muzyka, napięcie podsycane przez prowadzącą, możliwość skorzystania z pomocy ekspertów IFP i oczywiście nagrody. Podbudowani sukcesem w konkursie, bez trudu zaprezentowaliśmy przed szeroką widownią nasz projekt i w dobrych humorach poszliśmy zwiedzać klimatyczne wydziały Filologii Polskiej. Pragniemy podziękować p. A Wydrzyńskiej- Roszak i p. doktorowi Błażejowi Osowskiemu za pomoc w przygotowaniu naszej prezentacji.

   

  30.04.2018 19:16 | więcej »
 • Spotkanie z poetą

  25 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie ze Stefanem Rusinem-poetą,plastykiem,krytykiem literackim.Uczestniczący w spotkaniu uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wierszy w wykonaniu ich autora, wziąć udział w rozmowie o początkach drogi twórczej, poetyckich inspiracjach i podróżach.Interesującym wątkiem spotkania były wspomnienia pana Stefana Rusina z lat szkolnych spędzonych w naszym liceum. Ze względu na kameralny charakter spotkania uczestniczyła w nim niewielka grupa uczniów, zaproszony gość obiecał jednak, że chętnie spotka się kolejny raz z młodymi twórcami próbującymi swoich sił w różnych dziedzinach sztuki, by podzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

  28.04.2018 10:38 | więcej »
 • Konin i okolice – spotkanie kultur

  GALERIA Już po raz czwarty w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie odbyło się spotkanie w ramach programu Konin i okolice – spotkanie kultur. Prelekcję na temat Od rolnika do górnika. O bolesnym wykluwaniu się kultury przemysłowej wygłosił p. Robert Olejnik, dziennikarz, współpracownik regionalnego portalu LM.pl, autor cyklu artykułów poświęconych historii Konina „Konińskie wspomnienia”. Autor przybliżył nam, w formie ciekawych anegdot, trudne  początki powstawania w Koninie dużych zakładów przemysłowych oraz przedstawił sylwetki ludzi, którym zawdzięczamy rozwój kultury przemysłowej miasta i okolic.

  15.04.2018 19:58 | więcej »
 • Prawie na mecie w przygotowaniach….

  Oczywiście chodzi  o przygotowania do kolejnej Młodzieżowej Konferencji Popularnonaukowej, która odbędzie się w Poznaniu na Wydziale Filologii Polskiej UAM. Po raz kolejny będziemy z dumą reprezentować nasze liceum podczas spotkania wszystkich wielkopolskich klas patronackich. Czynimy ostatnie próby udoskonalenia naszego wystąpienia dotyczącego problemu języka, jakim posługują się mieszkańcy Konina. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy mamy swoją gwarę… Projektem ze strony liceum opiekuje się Arleta Wydrzyńska Roszak a opiekunem naukowym ze strony IFP jest dr Marcin Osowski.


   
  10.04.2018 09:43 | więcej »
 • Profesjonalny aktor w roli reżysera szkolnego spektaklu!

  MEDIA Ferie to nie tylko czas odpoczynku, niektórzy postawili na zajęcia rozwijające ich artystyczną wrażliwość. 20 lutego odbyły się bowiem w I LO warsztaty aktorskie, które poprowadził dla młodzieży Mateusz Weber – aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie a zarazem absolwent naszej szkoły. Wzięli w nich udział uczniowie klasy artystycznej 1A, będący właśnie w trakcie prób do spektaklu „Miłosne perturbacje czyli o tym, jak Mucha w Koniu się zakochała”. Młodzi aktorzy byli zachwyceni pracą z profesjonalistą, który udzielił im podczas kilkugodzinnych zajęć mnóstwa cennych rad i wskazówek dotyczących ich scenicznych kreacji. Wspólnie dopracowano też koncepcję całego spektaklu. Mateusz podzielił się oczywiście z młodzieżą swoimi dobrymi wspomnieniami z czasów, gdy uczęszczał do naszego liceum, nie zabrakło też anegdotek oraz opowieści o studiach w Akademii Teatralnej i znanych aktorach, z którymi Mateusz obecnie współpracuje na co dzień w Teatrze Dramatycznym. Wszyscy opuścili zajęcia w doskonałych humorach! Niebawem relacja z warsztatów na portalu LM.pl.

  21.02.2018 08:06 | więcej »
 • Co słychać w Koninie?

  „Ojciec łotworzył łokno”. „Kto chce jachać, ten pojadzie”. Takie zdania nie budzą już miechu w klasie 1a, bowiem uczniowie doskonale wiedzą, że to, co śmieszyć może innych, po prostu  jest wspaniałym wyznacznikiem naszej regionalnej odmiany języka. Prowadzący zajęcia patronackie dr Błażej Osowski  zaznajomił pierwszoklasistów z rozkładem dialektów na terenie dzisiejszej Polski. Wyjaśnił pojęcie dialektu, gwary i języka ogólnego. Klasa 1a wykazała się ciekawością i dociekliwością podczas zajęć, co na pewno poskutkuje doskonałym przygotowaniem do kwietniowej konferencji. Przy okazji chcemy bardzo podziękować wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy wzięli udział w naszej ankiecie dotyczącej poszukiwań gwary konińskiej…. Czy taka jest czy jej nie ma? Odpowiedzi na to pytanie będzie nadal szukała klasa patronacka pod opieką swojego uniwersyteckiego mentora z Wydziału Filologii Polskiej. Opiekunem tego projektu ze strony liceum jest Arleta Wydrzyńska- Roszak.


   
  18.12.2017 15:37 | więcej »
 • W kręgu nietypowych romantycznych motywów

  Grudzień to na pewno dobry moment na rozpoczęcie solidnych  powtórek przedmaturalnych. Właśnie 4 grudnia klasa 3b i 3c miały możliwość uczestniczyć w warsztatach patronackich poprowadzonych przez dr J. Borowczyka z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Wykładowca w interesujący sposób przybliżył motywy związane z romantyzmem. Skoncentrował się jednak na nietypowych dla romantyzmu tematach- dziecka i wspomnienia. Wykład, bogato ilustrowany fragmentami tekstów angielskich i polskich twórców, wybranych przez prowadzącego,  był ciekawą formą przedmaturalnej  powtórki. Warto sięgnąć po coś nowego i nieoczywistego w odczytaniu „starych” tematów.  To na pewno była intelektualna przygoda dla wszystkich.

   
  06.12.2017 09:50 | więcej »
 • Czy pyza wszędzie jest taka sama czyli rozmowy o gwarze

  17 listopada zainaugurowaliśmy cykl lekcji w klasie patronackiej. W tym roku to klasa 1a ma możliwość uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników Wydziału Filologii Polskiej UAM. Pierwsze zajęcia poprowadził dr Błażej Osowski na co dzień działający w Pracowni Dialektologicznej Wydziału Filologii Polskiej. Uczniowie wypełnili ankiety sprawdzające ich znajomość gwary i mogli wyrazić swoje opinie na ten temat. Największą atrakcją były jednak rozmowy na temat słownictwa, najwięcej emocji  i śmiechu sprawiła żywa dyskusja na temat gwarowych nazw potraw. Pierwszoklasiści wykazali się godną podziwu znajomością gwarowych nazw potraw pojawiających się na wielkopolskich stołach. Tytułowa pyza w gwarze poznańskiej to bułka drożdżowa na parze a np. w Warszawie jest to kluska ziemniaczana z mięsnym nadzieniem- trzeba więc uważać co się zamawia!. Okazało się, że większość uczestników dobrze sobie radzi z gwarą poznańską i wie, czym jest szneka z glancem, szagówki czy pyra z gziką… A to dopiero początek spotkań z gwarą. Pierwszaki przygotowują się do szkolnej ankiety - czekajcie! Ten rok zapowiada się bardzo ciekawie!

   
  20.11.2017 07:54 | więcej »
 • Edukacja o Holokauście
  GALERIA “20.09.2017r. wyjechaliśmy do Oświęcimia, aby zwiedzić były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W wycieczce uczestniczyły trzecie klasy I LO. Na początku odwiedziliśmy obóz macierzysty Auschwitz I, gdzie mogliśmy poznać system życia codziennego więźniów oraz proces eksterminacji. Zwiedziliśmy bloki obozowe, w których mieszkali więźniowie oraz zapaliliśmy symboliczny znicz pod Ścianą Straceń obok bloku 11, miejsca rozstrzelania ok. 11 tys. ludzi. Zobaczyliśmy również przerażające dowody zbrodni ludobójstwa na terenie obozu w postaci: włosów, butów, okularów oraz zdjęć. Następnie pojechaliśmy do Auschwitz II-Birkenau. Tam stanęliśmy na rampie kolejowej, gdzie lekarz SS dokonywał selekcji, kierując ludzi na śmierć lub do wyniszczającej pracy. Przeszliśmy również drogą skazanych na śmierć w komorze gazowej oraz zobaczyliśmy, jak żyli ludzie, którym pozwolono umrzeć przy pracy. Zwiedzanie miejsca zagłady ponad miliona ludzi przebiegało w atmosferze smutku i zadumy, do którego dostosowała się deszczowa, jesienna aura, wzmacniając jeszcze przytłaczające wrażenie, towarzyszące nam także w drodze powrotnej. Tego miejsca nie można nigdy zapomnieć, tak jak i okrutnej prawdy, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Relacja uczestniczki wycieczki Dżesika z klasy IIId.
     
  23.09.2017 07:28 | więcej »
 • Prezentacja dorobku klasy patronackiej UAM 2017
  7 czerwca, po raz kolejny, klasa patronacka z 1 LO, czyli 2B, mogła zaprezentować się na forum Instytutu Filologii Polskiej UAM Poznań podczas Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej. Tego dnia na Wydziale Filologii Polskiej pojawiły się reprezentacje (klasy, grupy) wszystkich oddziałów patronackich. Byli to uczniowie liceów z całej Wielkopolski  oraz  Poznania. Każda z klas zaprezentowała swój dorobek wobec licznego forum odbiorców – młodzieży, nauczycieli, opiekunów merytorycznych IFP oraz władz Wydziału. W tym roku, w myśl nowej formuły, każda z klas przygotowała prezentację rozwijającą główne hasło patronatu  -„Mit”. Okazało się, że każda z grup podeszła do realizacji w zupełnie inny sposób- doszukiwano się „mitu” w literaturze, języku, muzyce… My zmierzyliśmy się z bardzo trudnym, jak na drugoklasistów, zagadnieniem, bowiem zajęliśmy się mitotwórczą stroną twórczości Stanisława Barańczaka. Nasz opiekun merytoryczny dr Marcin Jaworski był zadowolony z naszej prezentacji, tym bardziej, że wzbogaciliśmy ją o informacje na temat tego, jak za pomocą nowoczesnych komunikatorów (facebooka, snapchata) my sami, na bieżąco, budujemy obraz naszej rzeczywistości - tworzymy własną mitologię. To było naprawdę ciekawe i pouczające wydarzenie. Czekamy na kolejną edycję współpracy patronackiej.
  12.06.2017 08:23 | więcej »
 • Z poezją współczesną „na ty”
  Kolejny raz klasa patronacka (2B) miała okazję spotkać się z najnowszą poezją polską. Okazją były warsztaty interpretacyjne przeprowadzone przez mgr Martę Stusek z Instytutu Filologii Polskiej UAM Poznań. Podczas warsztatów pojawiły się wiersze Marcina Świetlickiego, Grażyny Miłobędzkiej, Szymona Słomczyńskiego i Bohdana Zadury. Prowadząca pokazała, jak interpretacja głosowa tekstu Zadury może wpłynąć na interpretację jego  treści. Paradoks świata – bo tym tekstem się zajęliśmy, poza tytułem składa się z wyłącznie dwóch słów: stoi otworem. Podczas interpretacji tego „wiersza” wyczarowano jednak kilka sensów. Pytania, czy czytać tekst  w przerzutni z tytułem, czy oddzielnie, czy otworem stoi świat, czy jego paradoks pozwoliły uczniom na literackie filozofowanie. Warsztaty, poprowadzone sprawnie przez panią Martę Stusek, wprowadziły klasę 2B w dość trudny temat świata poezji najnowszej.
  31.05.2017 08:46 | więcej »
 • Międzyszkolna Konferencja Popularnonaukowa – jesteśmy gotowi!
  26 maja odbyły się warsztaty literackie w klasie patronackiej – 2B. Zespół klasowy pod opieką dr Marcina Jaworskiego z Wydziału Filologii Polskiej UAM finalizował przygotowania do niezwykle ważnego wydarzenia – Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej Poznań 2017.  Dokonano ostatecznego wyboru treści, które  zespół klasowy zaprezentuje w Poznaniu już 7 czerwca. Tytuł naszej prezentacji brzmi poważnie – „Barańczak mitolog”. Choć zajęliśmy się autorem programowo przypisanym do klasy III, przygotowania nie były trudne. Fachowe rady naszego opiekuna i wskazana literatura pomogły nam w dobrym przygotowaniu. Na pewno godnie, jak co roku, będziemy reprezentować na Konferencji I LO. W Konferencji biorą udział wszystkie wielkopolskie klasy akademickie pozostające pod patronatem IFP UAM Poznań.
  29.05.2017 16:59 | więcej »
 • Z wizytą u patronów
  25 kwietnia uczennice z klasy 2b (pod opieką polonistki A. Wydrzyńskie Roszak) miały możliwość zwiedzenia Wydziału Filologii Polskiej oraz Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wszystko odbyło się przy okazji ogłoszenia wyników tegorocznej edycji Konkursu FanFil. Paulina i Oliwia wysłuchały prezentacji fragmentów nagrodzonych prac literackich i mogły obejrzeć nagrania wyróżnionych  wideoblogów. To była prawdziwa uczta humanistyczna. Miło było spotkać pracowników Instytutu, którzy wcześniej prowadzili warsztaty literackie dla klasy w naszej szkole.
  26.04.2017 10:18 | więcej »
 • Klasa patronacka - w kręgu poezji Stanisława Barańczaka
  21 kwietnia odbyła się kolejna, jakże ciekawa,  lekcja  w klasie patronackiej. Dr Marcin Jaworski z Wydziału Filologii Polskiej UAM poprowadził dla klas 2A i 2B warsztaty interpretacyjne poświęcone wybranym tekstom znanego poety Stanisława Barańczaka. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z biografią twórcy i jego utworami poetyckimi (choć nie tylko). Wybór wierszy wskazanych do interpretacji zainteresował drugoklasistów i pobudził do różnych refleksji. Prowadzący był bardzo zadowolony z aktywności uczniów podczas zajęć warsztatowych i przywoływanych przez nich szerokich kontekstów. Zdobyta wiedza i umiejętności na pewno przydadzą się w niedalekiej przyszłości.
  24.04.2017 09:13 | więcej »
 • Młodzi dialektolodzy wśród nas
  Miło nam poinformować, że dwie uczennice klas patronackich: Milena Rumak (2B) i Weronika Orczyk (3B) wzięły udział w badaniach naukowych organizowanych przez Pracownię Dialektologii z Wydziału Filologii Polskiej UAM. Badania dotyczyły obrzędów weselnych i polegały na przeprowadzeniu i nagraniu bardzo obszernego wywiadu (z osobą ze starszego pokolenia) dotyczącego zwyczajów i obrządków weselnych w regionie konińskim. Mamy więc wśród nas dwie młode badaczki kultury i języka ziemi konińskiej. Opiekunem badań jest dr B. Osowski z w ww. Pracowni a opiekunem szkolnym Arleta Wydrzyńska Roszak.
  15.03.2017 10:09 | więcej »
 • Jesteśmy w etapie wojewódzkim 62 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego!
  Nasi recytatorzy: Natalia Michalak i Krystian Maciejewski podczas eliminacji międzypowiatowych Ogólnopolskiego  Konkursu Recytatorskiego "Słowo za słowo" ,które odbyły się 14 marca w Słupcy zakwalifikowali się  do etapu wojewódzkiego, który, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w Pile. Natalia otrzymała II nagrodę, a Krystian III. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym konkursie!
  15.03.2017 10:07 | więcej »
 • Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła
  Miło nam poinformować, że I LO biorąc udział w konkursie „Projekt z klasą” (projekt „Plenerowy spektakl Mickiewiczowskich Dziadów” przygotowany przez klasę 2B) znalazło się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i zostało uhonorowan tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”. Jest to duże wyróżnienie!  

  To znak, że szkoła:

  • podchodzi do edukacji sposób nowoczesny,

  • jest otwarta na uczniowskie inicjatywy,

  • tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów,

  • poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym (m.in. współpraca, planowanie, odpowiedzialność),

  • jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.

  Znaleźliśmy się na „Mapie Dobrze ZaPROJEKTowanej Edukacji”, która po każdej edycji konkursu pokazuje skalę zaangażowania w pracę metodą projektu w poszczególnych województwach.

  22.02.2017 21:34 | więcej »
 • Stylizacja czyli gra językowa
  Klasa 3B, czyli klasa patronacka Wydziału Filologii Polskiej UAM, przyjęła w poniedziałek naprawdę dużą dawkę wiedzy z zakresu nauki o języku. To była niezła powtórka przed maturą ustną. Nie da się ukryć, że dr Błażej Osowski z Zakładu Dialektologii potrafił w ciekawy sposób przybliżyć uczniom zakres tematyczny dotyczący stylizacji językowej. Na interesujących przykładach literackich z różnych epok zademonstrował czym jest stylizacja. Przekrój przykładów oscylował od J. Ch. Paska aż po współczesny utwór „Chleb” Mister D. Taki sposób przyswajania trudnej wiedzy dotyczącej zagadnień językowych to dobry pomysł. Prowadzący niespodziewanie zaproponował klasie udział w badaniu naukowym dotyczącym nazewnictwa obrzędów weselnych i rodzinnych w naszym regionie. To będzie ciekawa przygoda - już na poziomie uniwersyteckim.
  24.01.2017 18:33 | więcej »
 • O tym jak tworzy się współczesna mitologia…
  16 grudnia klasa 2B, czyli klasa patronacka Wydziału Filologii Polskiej UAM, odbyła kolejne warsztaty kulturowo – literackie. Tym razem poprowadził je dr Marcin Jaworski,  pracownik Zakładu Poetyki i krytyki Literackiej Wydziału. Uczniowie pracowali  z tekstami, które dotyczyły mitów współczesnych. Za takie można uznać, wg prowadzącego, np. Walentynki wraz z całą ich marketingową oprawą- poduszkami w kształcie serduszek, „serduszkowymi” ciastkami, ramkami do fotografii w znajomym kształcie…  Wybór tekstów  do interpretacji i analizy bardzo przypadł uczniom do gustu. To był, jak zawsze, dobrze spędzony w szkole czas.
  19.12.2016 17:40 | więcej »
 • Konkurs "Jesienne Spotkania Recytatorów" - rozstrzygnięty!
  Po raz kolejny przyznano tytuł Recytatora Jesieni podczas XXXV Jesiennych Spotkań Recytatorów organizowanych przez MDK w Koninie. Zwycięzcy musieli wykazać się kunsztem w recytacji wybranych tekstów poetyckich i prozatorskich. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych tytuł zdobyli ex aequo: Natalia Michalak i Krystian Maciejewski, którzy od lat odnoszą sukcesy w wielu konkursach recytatorskich reprezentując naszą szkołę.Opiekunem młodzieży jest p. D. Romańczuk-Klaczek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
  10.12.2016 20:20 | więcej »
 • Futurystyczne „rodowody” polskiej piosenki – wykład dla klasy patronackiej 3B
  5 grudnia 2016 roku klasa 3B  miała okazję wysłuchać wykładu, który poprowadził dr Krzysztof Gajda z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem przewodnim była awangarda w przedwojennej poezji. Z wielkim zainteresowaniem klasa patronacka poznańskiej polonistyki  wysłuchała wykładu na temat nurtów literackich w międzywojennej literaturze a szczególnie właśnie poezji. Zapoznała się też dokładniej z twórczością Brunona Jasieńskiego – współtwórcy polskiego futuryzmu, autora znanego wiersza „But w butonierce”. Ku wielkiemu zdziwieniu uczniów okazało się, że awangarda stanowiła źródło inspiracji dla takich kultowych zespołów jak Republika czy Pidżama Porno. Swój wykład prowadzący wzbogacił o odtworzenie fragmentów utworów muzycznych, które potwierdziły jego tezę o futurystycznym rodowodzie tekstów polskich piosenek z lat osiemdziesiątych. Chociaż uczniowie omawiali już wcześniej temat awangardy i futuryzmu na lekcjach języka polskiego, to wykład uporządkował ich wiedzę oraz poszerzył o nowe wiadomości.
  06.12.2016 11:34 | więcej »
 • Krytyk w sieci czyli jak szukać rzetelnej informacji czytelniczej w Internecie
  Dnia 2 grudnia odbyły się kolejne warsztaty przygotowane dla klasy patronackiej przez pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM Poznań. Tym razem uczestniczyli w nich również, oprócz uczniów 2B,  uczniowie klas 2A i 2C. Zajęcia poprowadził Cezary Rosiński z Zakładu Literatury XX wieku. Obecni czynnie uczestniczyli w omawianiu problemu, korzystając z tekstów przygotowanych dla każdego z uczestników. Okazało się, że szukanie odpowiedzi dotyczącej „dobrej literatury” w Internecie wcale nie jest takie proste. Na poszukującego czyha wiele pułapek (może okazać się bowiem, że recenzent lub krytyk wcale nie zna treści omawianej lektury), trzeba więc zachować czujność. To były ciekawe i pouczające zajęcia dla naszych szkolnych humanistów.
  05.12.2016 09:17 | więcej »
 • O tym jak Adam nadawał zwierzętom nazwy czyli… warsztaty z przekładu literackiego
  W bardzo ciekawy sposób rozpoczęła się tegoroczna edycja warsztatów patronackich w klasie 2B. Zajęcia poprowadził mgr Borys Szumański z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Tym razem było to spotkanie poświęcone przekładowi literackiemu. Uczniowie mogli się samodzielnie zmierzyć z tekstem w języku angielskim i dokonać jego przekładu na język polski. Tekst wiersza (D.J Enright „Paradise illustrated”)  był dowcipny i zabawa w „tłumaczy” sprawiła klasie sporo radości, każdy mógł zaproponować swoją wersję przekładu. Okazało się, że dobór słów był zależny od konkretnej osoby i jej interpretacji historii biblijnego nadawania imion zwierzętom przez Adama w obecności Boga. Prowadzący warsztat pracownik IFP był bardzo zadowolony z aktywności uczniów.
   
  29.11.2016 05:51 | więcej »
 • Spotkanie z Anną Dragan
  GALERIA  W dniu 16 listopada 2016r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z p. Anną Dragan, znaną konińską dziennikarką i pisarką. Uczestnikami spotkania, zorganizowanego przez p. Marię Kozłowską i p. Annę Kinowską,  byli uczniowie klasy I D. Dzięki nim szkolna czytelnia stała się na czas spotkania kameralną kawiarenką literacką. Pani Anna Dragan zaprezentowała swój dorobek twórczy, na który składa się kilkanaście książek o różnorodnej tematyce, związanej z regionem konińskim Pisarka podzieliła się również wspomnieniami związanymi z wieloletnią pracą w redakcji „Przeglądu Konińskiego”, wyjaśniała różnice między zawodem dziennikarza a pracą pisarską. Odpowiadała na liczne pytania młodzieży dotyczące jej twórczości, życiowych pasji i zainteresowań.  Spotkanie z panią Anną Dragan zainaugurowało planowany cykl spotkań z twórcami regionu konińskiego.
  19.11.2016 15:57 | więcej »
 • Listopadowy czas zadumy...Szkolne Dziady po raz 26.
  Już po raz 26 w dniu 4 listopada zostały wystawione Mickiewiczowskie  Dziady cz. II. Spektakl wzbudził duże zainteresowanie  wśród uczniów naszego liceum i  gości przybyłych z Gimnazjum Nr 1 i ZS Kopernik. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście - Sybiracy. Z dużym wzruszeniem przyjęli pojawiające się na scenie widmo zesłańca, które było nawiązaniem do działającego w szkole Klubu Wnuka Sybiraka. Szkolna wersja wzbogacona jest też  o kwestię Tadeusza Kościuszki - naszego Patrona. Widowisko przygotowane w całości przez klasę 2b pod kierownictwem p. Hanny Nowak i p. Arlety Wydrzyńskiej-Roszak zostało zaprezentowane w szkolnej auli dwukrotnie, natomiast w godzinach popołudniowych, o zachodzie słońca, przedstawienie mieli możliwość obejrzeć mieszkańcy Konina, w scenerii Bulwarów Nadwarciańskich. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz Konina, dyrekcja szkoły i rodzice uczniów-aktorów. Przybyła także spora grupa młodzieży, która kilkanaście lat temu brała udział w tymże samym przedsięwzięciu. Spektakl wspaniale wpisuje się w czas listopadowej zadumy i refleksji dotyczącej przemijania...
   
  07.11.2016 22:36 | więcej »
 • Klasa patronacka – nowa odsłona - 2016/17
  W listopadzie wznowiona zostaje, po wakacyjnej przerwie, współpraca z Wydziałem Filologii Polskiej UAM Poznaniu i I LO. W tym roku szkolnym w projekcie uczestniczyć będą dwie klasy: 2B i 3B. Każda z klas realizować będzie niezależny cykl spotkań z wykładowcami Instytutu Filologii Polskiej. Klasa 2B przygotuje się wraz z dr Marcinem  Jaworskim do prezentacji czerwcowej  podczas Konferencji Międzyszkolnej. Roboczy temat prezentacji brzmi „Mit”. Natomiast klasa 3B odbędzie cykl warsztatów z różnymi prowadzącymi (tematyka związana z dorobkiem Oświecenia, XX-lecia międzywojennego i stylizacjami językowymi). To już kolejny rok współpracy z UAM, mamy nadzieję, że będzie  równie udany jak w latach poprzednich. Opiekunem szkolnym projektu jest mgr A. Wydrzyńska Roszak.
   
  02.11.2016 19:26 | więcej »
 • Zaduszki Literackie
  28 października 2016r. odbyła się kolejna edycja Zaduszek Literackich: programu słowno-muzycznego dedykowanego zmarłym artystom. Tematem tegorocznych Zaduszek była poezja Wisławy Szymborskiej, która 20 lat temu otrzymała literacką Nagrodę Nobla.W przygotowanie programu zaangażowali się uczniowie klas:1A,1B, 1D, 2D, 3A, 3B, 3C, 3D. pod kierunkiem p. B. Budynek, p. L. Gruszki, p. A. Kinowskiej, p. D. Romańczuk-Klaczek.  "Jesiennej zadumie" nad poezją Wisławy Szymborskiej sprzyjały recytatorskie, wokalne i muzyczne talenty uczniów I LO. Niektórzy z nich po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować je  na szkolnej scenie. Refleksyjny nastrój programu wprowadził słuchaczy w klimat zbliżających się listopadowych świąt. GALERIA
   
  31.10.2016 06:05 | więcej »
 • Udane prezentacje podczas II Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej UAM
  W środę 15 czerwca dwie klasy patronackie z naszej szkoły – 1B i 2B wzięły udział w II Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej organizowanej przez Wydział Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Znaleźliśmy się pośród 17 wielkopolskich klas, które zostały wcześniej objęte patronatem naukowym tego wydziału humanistycznego.  Wysłuchaliśmy naprawdę ciekawych prezentacji przygotowanych przez naszych rówieśników z Poznania, Leszna i Nowego Tomyśla.
  Jeśli mierzyć wartość prezentacji oklaskami publiczności to nasze wystąpienia przypadły do gustu zgromadzonym! Na pewno duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja pierwszaków: Projekt detektywistyczny. Gdzie jest autor po swojej śmierci? Natomiast wystąpienie klasy II z tematem Pozytywny minisłownik bez stereotypów skłoniło publiczność do refleksji nad sposobem wyrażania opinii za pomocą określeń typu Żyd, Arab czy Murzyn. Relację z Konferencji przygotowała ekipa z TV Kościuszko. Byliśmy jedyną  szkołą mającą zespół rejestrujący, co wzbudziło duże zdziwienie - nawet wśród kadry naukowej wydziału. Opiekun tegorocznego projektu to p. A. Wydrzyńska Roszak.
   
  16.06.2016 07:27 | więcej »
 • Konin i okolice - spotkanie kultur
  W naszej szkole odbyło sie drugie spotkanie z cyklu Konin i okolice - spotkanie kultur. Tym razem podążylismy śladem kultury żydowskiej. Młodzież klasy artystycznejII a zaprezentowała dorobek ostatnich mięsięcy, w których zbierała materiały do drugiej edycji projektu. Program przybrał formę swoistej relacji z miejsc przechowujących ślady historii i kultury żydowskiej: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, warszawskiej dzielnicy Muranów czy Teatru Żydowskiego. Artystycznym zwieńczeniem spotkania  był program muzyczno - kabaretowy w wykonaniu uczniów klasy IIa. Wyjątkowym gościem spotkania był pan Jack Zimmermann, Żyd  pochodzący z Przemyśla i ocalony przez dwie siostry Polki. Jego losy wojenne  i póżniejsze to materiał na książkę lub scenariusz filmowy.Inicjatorem spotkania był p. Damian Kruczkowski z Towarzystwa Przyjaciół Konina. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem  zaprezentowanego programu oraz wspomnień naszego gościa. 
  10.06.2016 15:49 | więcej »
 • Gdzie jest autor po swojej śmierci?
  Pytanie intrygujące… A z tym właśnie pytaniem borykali się w czwartek uczniowie klasy 1B (klasa patronacka). Pod kierunkiem pana mgr Cezarego Rosińskiego klasa sfinalizowała projekt przygotowany na II Młodzieżową Konferencję Popularnonaukową organizowaną prze Wydział Filologii Polskiej UAM. Projekt dotyczy problemu autora w dziele literackim - kto nim i kiedy jest. Pomysł niezwykle ciekawy i oryginalny. Klasa postara się zaprezentować efekty pracy społeczności uczniowskiej jeszcze przed prezentacją  15 czerwca w Poznaniu. Na Konferencję wybiera się również klasa 2B z tematem „Pozytywny mini  słownik bez stereotypów” (oni również chętnie pochwalą się swoją pracą). Trzymajmy kciuki za poznańskie prezentacje! Opiekun projektu p. A. Wydrzyńska Roszak.
  03.06.2016 12:19 | więcej »
 • Spotkanie z pisarką
  16 maja 2016 r.w Bibliotece na Starówce odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską-współczesną pisarką urodzoną 24. 01.1958 roku w Bytowie. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Debiutowała w latach 70-tych publikując liryki na łamach czasopisma „Na przełaj”. Autorka wielu powieści dla młodzieży i dorosłych. Napisała m.in. „Głodna kotka”, „Teren prywatny”, „Gobelin”, „Buba”, „Uwierz w siłę wyobraźni”, „W górę rzeki”, „Pozłacana rybka’’ „Puszka’’, „Ukrainka”. W 1999 obroniła pracę doktorską, która jest monografią życia i twórczości naszej konińskiej pisarki Zofii Urbanowskiej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 1e pod opieką p.M. Kozłowskiej. Wiodącym tematem rozmowy z Barbarą Kosmowską była rola twórcy we współczesnej rzeczywistości. Autorka wprowadziła również słuchaczy w tajniki  warsztatu pisarskiego i problematykę swojej twórczości.
  18.05.2016 20:03 | więcej »
 • Męskość w 2b – czyli kolejne warsztaty w „patronackiej”
  Chociaż 2b to w znacznej mierze płeć piękna, nic nie stało  na przeszkodzie, aby w piątkowe popołudnie porozmawiać o… męskości.  Ten intrygujący temat  poruszył doktor Jerzy Borowczyk , pracownik Instytutu Filologii Polskiej UAM, podczas kolejnych wykładów dla klasy patronackiej. Uczniowie podzieli się swoimi skojarzeniami z „męskością”, poznali współczesne definicje jej dotyczące i skonfrontowali je z obrazem mężczyzny przedstawionym w literaturze romantycznej: „Cierpieniach młodego Wertera”, „Dziadach cz. IV”, czy „Ślubach panieńskich”.
  Spotkanie było bardzo owocne, uczniowie byli pod dużym wrażeniem nieoczywistych wniosków, do których dochodzili podczas zajęć z pomocą wykładowcy.  Wszyscy byli  pod wrażeniem, godnych pozazdroszczenia,  umiejętności oratorskich prowadzącego.
  02.05.2016 08:45 | więcej »
 • 61. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
  Nasi recytatorzy: Natalia Michalak i Krystian Maciejewski z kl. IIa reprezentowali I LO podczas finału wojewódzkiego 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który w tym roku odbywał się w Pile. W koncercie konkursowym zaprezentowali oni ciekawą interpretację utworów znanych polskich twórców: Sławomira Mrożka, Stefana Żeromskiego, Stanisława Barańczaka i Anny Kamieńskiej. Poziom artystyczny konkursu był wysoki. Prezentacjom konkursowym towarzyszyły warsztaty dla uczestników oraz nauczycieli. Gratulujemy Natalii i Krystianowi i życzymy dalszych sukcesów! Opiekun: D. Romańczuk-Klaczek
  30.04.2016 21:02 | więcej »
 • „Sprawna w gadaniu” – mamy Finalistkę Małej Improwizacji nowego konkursu Wydziału Filologii Polskiej!
  20 kwietnia odbyła się uroczysta gala finałowa X edycji Konkursu Literackiego FanFil organizowanego przez Instytut Filologii Polskiej UAM. Na gali pojawiła się spora grupa uczniów z klas humanistycznych 1b i 2b, którzy zadeklarowali udział w tegorocznej „nowości” konkursowej – konkursie krasomówczym Mała Improwizacja. Byliśmy najliczniejszą grupą przybyłą na ten nowy konkurs, polegający na dwuminutowej wypowiedzi na wylosowany (przed samą prezentacją) temat.  Mówienie do publiczności wcale nie jest łatwe, jednak Ola Ciechanowska, Mateusz Nowakowski, Larisa Bartczak, Paulina Lorent, Kinga Majkowska, Marcel Kempiński, Zuza Kałużna i Wiktoria Janczak znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem a tematy wcale nie były łatwe- np. „Widzę więcej, wiem więcej…” Pierwszą finalistką w dziejach tego konkursu została nasza uczennica  Aleksandra Ciechanowska z klasy 2B. Gratulujemy! Reszta grupy spisała się równie dobrze prezentując swoje umiejętności krasomówcze. Opiekunem grupy była Arleta Wydrzyńska Roszak. Relacja z Dnia Otwartego na Wydziale i Konkursu niebawem w TV Kościuszko.
  20.04.2016 22:13 | więcej »
 •  Śladami historii i kultury żydowskiej
  GALERIA W ramach przygotowania do II edycji programu "Konin i okolice - spotkanie kultur"  grupa młodzieży I LO wraz z opiekunkami: p. D. Ganowicz i p. D. Romańczuk-Klaczek zwiedziła wystawę stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", które w ostatnich dniach otrzymało prestiżową nagrodę EMYA (The European Museum of the Year Award 2016) przyznawaną najbardziej nowatorskim placówkom muzealnym Europy. Lekcję historii zakończyła chwila refleksji przy pomniku Bohaterów getta oraz pomniku - ławeczce Jana Karskiego, legendarnego kuriera z czasów II wojny światowej, który jako pierwszy poinformował świat o tragedii Żydów w warszawskim getcie. Miłym zakończeniem dnia był spektakl kabaretowo-muzyczny w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, przywołujący klimat przedwojennej Warszawy.Relację ze wszystkich tegorocznych działań zwiazanych z II edycją programu przedstawimy w maju w auli szkolnej.
  12.04.2016 21:10 | więcej »
 • Każdy z nas może być krytykiem literackim? Tak!
  Do takich wniosków można było dojść po warsztatach, które odbyły się w czwartek. Nowa klasa patronacka 1B zainaugurowała cykl zajęć poświęconych przygotowaniu projektu – prezentacji, która zostanie zaprezentowana podczas Konferencji Popularnonaukowej w czerwcu na Wydziale Filologii Polskiej w Poznaniu. Z uczniami spotkał się mgr Cezary Rosiński wykładowca tegoż wydziału. Zapoznał uczniów z problemem  krytyki literackiej w Internecie. Wiadomo, że Internet przyjmie wszystko ale czy my musimy uwierzyć każdemu internetowemu krytykowi? Jak napisać dobrą recenzję? Gdzie należy zachować szczególną ostrożność? Pod koniec roku szkolnego społeczność uczniowska będzie miała możliwość zapoznać się z efektami pracy obu klas patronackich (1B i 2B). Są one niezależne od siebie i rozwijają zupełnie inną tematykę. Opiekun projektu to p. Arleta Wydrzyńska Roszak.
  08.04.2016 09:17 | więcej »
 • Bajkowo w I LO!
  GALERIA Przedszkolaki naprawdę polubiły naszą szkołę! Naszą opowieść o Czerwonym Kapturku tym razem zobaczyły dzieci z Przedszkola nr 16 im. Jana Brzechwy w Koninie. Całe spotkanie przebiegło w bajkowej scenerii i oprawie. Dziękujemy!
  04.04.2016 08:59 | więcej »
 • Magiczny świat teatru i opery
  W czwartek,31.03.2016 r w auli odbył się wykład dr Katarzyny Lisieckiej w ramach projektu "Dotknij Teatru". W wydarzeniu uczestniczyłyklasy 1b, 1d, 2a, 3b oraz zaproszona przez nas grupa młodzieży zIII LO. Wszyscy zebrani z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prezentacji dr Lisieckiej, która zadbała o odpowiednią oprawę graficzną tego, co prezentowała. Z pasją podeszła zwłaszcza do zagadnienia opery jako „teatru śpiewanego”, wysłuchać mogliśmy fragmentów nagrań przedstawień operowych, co dla niektórych było pierwszym w życiu spotkaniem z tym rodzajem sztuki. Pełna zaangażowania interpretacja arii operowych naprawdę zaintrygowała słuchaczy. Gromkie i długie brawa, którymi podziękowano dr K. Lisieckiej były naszym wyrazem uznania dla jej profesjonalizmu i wiedzy.
   
   
  01.04.2016 09:09 | więcej »

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć