Aktualności Wymagania edukacyjne

CHEMIA

 • Warsztaty na Wydziale Chemii, UAM

  GALERIA Dnia 5-tego stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Warsztatach Laboratoryjnych na wydziale Chemii UAM Poznań. Tematyka zajęć obejmowała samodzielne wykonanie szeregu reakcji redoks, z naciskiem na mangan i chrom. Przygotowane skrypty doświadczeń, profesjonalna aparatura, klimat uczelni, opieka nauczycieli, w tym akademickich - Prof Anny Gąsowskiej, umożliwiły pełne zrozumienie trudnych zagadnień. Po zajęciach, o stronie teoretycznej reakcji chemicznych ciekawie opowiadał na swym wykładzie Prof Lechosław  Łomozik. Następnie, w innej części miasta  młodzież miała okazję oglądać efekt konserwującego wpływu chemii na ciało ludzkie po śmierci – wystawę „Body Worlds”.  Przed końcem roku szkolnego - kolejne praktyczne atrakcje w Collegium  Chemicum – zapraszamy wszystkich chętnych.


   
  21.02.2018 07:59 | więcej »
 • Czy kościuszkowscy kosynierzy mieli chromowane kosy? A tak naprawdę… Właściwości CHROMU i jego związków
  26 czerwca 2017r. odbyły się warsztaty laboratoryjne z chemii. Spotkanie miało na celu przypomnienie projektowania i opisu doświadczeń chemicznych zgodnie z wymogami, jakie obowiązują na egzaminie maturalnym. Jednak nadrzędnym celem było poznanie właściwości chemicznych związków chromu poprzez samodzielne wykonanie doświadczeń chemicznych. Adresatami warsztatów była głównie młodzież klasy drugiej o profilu medycznym, ale w spotkaniu wzięli udział także pasjonaci klasy pierwszej ☺ Atmosfera, ze względu na przyjemny wakacyjny czas, jak każdego roku,  sprzyjała swobodnym naukowym poczynaniom ☺
  Wyjaśnię jeszcze, że pierwszy tytuł nawiązuje do zbliżającego się Roku Kościuszkowskiego. Nasz czcigodny patron żył w latach 1746-1817, natomiast odkrycie chromu nastąpiło w roku 1797, tak więc czysto teoretycznie można domniemywać, że to niezwykłe naukowe odkrycie dotarło również do Kościuszki ☺ Jednakże Insurekcja kościuszkowska miała miejsce w 1794 r., a więc kościuszkowscy kosynierzy chromowanych kos nie mieli ☺
  29.06.2017 08:14 | więcej »
 • „Toksyczna rtęć? Fakty i mity”
  W dniu 19.04.2017r. klasy 1d i 2d wzięły udział w cyklu wykładów na Wydziałach Chemii i Biologii UAM w Poznaniu. Pierwszy wykład „Toksyczna rtęć? Fakty i mity” przyciągnął ogromną rzeszę słuchaczy. Sala wykładowa wypełniona była po brzegi. I chociaż wartość merytoryczna tego wykładu była niezwykle cenna, młodzież zarzuciła, że zawierał on zbyt wiele szczegółowych danych statystycznych. Poza tym wykład prowadzony był w sposób monotonny, co z pewnością obniżyło wartość tego spotkania. Dla kontrastu wykład o roli układ nerwowego w procesie uczenia się, wygłoszony na Wydziale Biologii, był niezwykłe żywiołowy. Dodatkowym atutem, wartym podkreślenia, było to, iż został on zorganizowany specjalnie dla uczniów naszego Liceum! Serdecznie dziękujemy Pani dr hab. Anicie Szwed z Zakładu Biologii Rozwoju Człowieka Instytutu Antropologii za takie wyróżnienie oraz za przybliżenie struktury Wydziału Biologii i możliwości, jakie oferują poszczególne jednostki.
  25.04.2017 12:33 | więcej »
 • „Rodzaje izomerii” - warsztaty na Wydziale Chemii UAM
  W dniu 10.03.2017r. klasy 2d i 3d pod opieką p. Aleksandry Lenard wzięły udział w warsztatach laboratoryjnych na Wydziale Chemii UAM. Klasa 3d wysłuchała wykładu pt. „Rodzaje izomerii”, a następnie zdobytą wiedzę mogła wykorzystać w praktyce, biorąc udział w warsztacie dotyczącym izomerii optycznej. Warsztaty te były niezwykle wartościowe, gdyż zagadnienie to pojawia się na egzaminie maturalnym, a maj tuż tuż. Z kolei klasa 2d miała okazję sprawdzić się od strony eksperymentalnej, wykonując doświadczenia chemiczne z działu „Sole”. A jak wiadomo sole to bardzo kolorowy świat, więc czas spędzony w laboratorium był połączeniem przyjemnego z pożytecznym.
  15.03.2017 07:49 | więcej »
 • Warsztaty dla klasy patronackiej
  GALERIA W dniu 09.12.2016 r. klasa 3d oraz kilku uczniów z klasy 2d, wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu. Celem warsztatów było doskonalenie praktyki laboratoryjnej oraz utrwalenie wiadomości związanych z reakcjami redoks, które rokrocznie pojawiają się na egzaminie maturalnym. Zajęcia składały się z dwóch części - praktycznej i teoretycznej. Po części warsztatowej, uczniowie uczestniczyli w wykładzie poświęconemu problemowi reakcji utleniania i redukcji. Młodzież doceniła kompleksowe podejście do zaproponowanego tematu. Kolejny wyjazd warsztatowy już w marcu.
   
  11.02.2017 10:55 | więcej »
 • Klasa patronacka Wydziału Chemii UAM w I LO!

  W dniu 28.10.2016r. Dziekan Wydziału Chemii UAM w Poznaniu prof. Henryk Koroniak przekazał na ręce pani dyrektor Elżbiety Świder list intencyjny, poświadczający nawiązanie współpracy pomiędzy Wydziałem Chemii UAM a I LO. Klasy o profilu medycznym, objęte patronatem, będą miały okazję do dodatkowej aktywności naukowej, poprzez uczestnictwo w warsztatach laboratoryjnych, wykładach i sympozjach naukowych. Jesteśmy dumni z takiego wyróżnienia!

   
  11.02.2017 10:55 | więcej »
 • DB Schenker
  W dniu 25.10.2016r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele firmy DB Schenker. Powodem wizyty było podziękowanie za 5-letnią współpracę oraz wyrażenie chęci, przez obie strony, do kontynuowania wspólnych działań. Firma podarowała szkole zestaw profesjonalnych piłek, z których z pewnością ucieszy się katedra Wychowania Fizycznego. Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p. Aleksandry Lenard, każdego roku włączają się w akcje charytatywne oraz inicjatywy proekologiczne organizowane przez firmę DB Schenker, takie jak: „Zielony czas pomagania” oraz „Świąteczny czas pomagania”. Filozofia firmy idealnie wpisuje się w wizję i wartości naszej szkoły, czego dowodem jest odpowiedzialna i zaangażowana postawa naszych uczniów. GALERIA
   
  11.02.2017 10:55 | więcej »
 • Noc Naukowców. Jedyna taka noc w roku!

  W dniu 30 września 2016r. młodzież z klas o profilu medycznym oraz inni uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi pod opieką  p. Aleksandry Lenard, p. Anety Karmowskiej-Gałązka, p. Iwony Czajkowskiej oraz p. Agnieszki Gantzke-Parus wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu naukowym – NOCY NAUKOWCÓW na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydziały Biologii, Chemii i Fizyki stały, dla wszystkich zapalonych przyrodników, otworem!
  Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów często niekonwencjonalnych, jak np.
  „Tajemnice seryjnych morderców”, uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych, pokazach (produkcja lodów mrożonych ciekłym azotem), wystawach („Niezwykły świat roślin tropikalnych”) i prezentacjach. Liczba atrakcji naukowych była tak duża, że z pewnością każdy znalazł coś dla siebie. Nie sposób było doświadczyć wszystkiego, dlatego tę wyjątkową noc zamierzamy powtórzyć za rok!


                               

  14.11.2016 18:34 | więcej »
 • Wizyta w Muzeum Farmacji i Ogrodach Dendrologicznych
  1 czerwca odbyła się wycieczka do Muzeum Farmacji oraz Ogrodu Dendrologicznego w Poznaniu. W wycieczce wzięły udział klasy 1d i 1c wraz z opiekunkami p. Aleksandrą Lenard oraz p. Anetą Karmowską. Oba miejsca okazały się niezwykle interesujące i poszerzające wiedzę. Muzeum Farmacji jest jednym z dziesięciu w Polsce i może pochwalić się niewielkimi, ale cennymi zbiorami. Młodzież miała okazję obejrzeć dziewiętnastowieczne naczynia i wagi apteczne, sprzęt laboratoryjny, kolekcję moździerzy żeliwnych, utensylia niezbędne do przygotowywania pigułek i wiele innych.  Drugie miejsce, czyli Ogród Dendrologiczny to wydzielony teren dzielnicy Sołacz, należący do Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zadaniem Ogrodu jest m.in. edukacja i popularyzacja wiedzy botanicznej. Naszym przewodnikiem był pan mgr inż. Piotr Kiciński z Katedry Botaniki Leśnej, który z niezwykłą pasją opowiadał o tajnikach botaniki szczególnie drzew, krzewów i krzewinek. Nie udało się niestety przemierzyć całego ogrodu, więc jest okazja, by do tego miejsca jeszcze powrócić.
  14.11.2016 18:35 | więcej »
 • „Pokonaj cukrzycę!”
  W środę 6.04.2016r. w auli szkolnej odbył się wykład dotyczący patogenezy cukrzycy. Wykład poprowadzony został przez p. Elżbietę Rakowicz, pielęgniarkę z Oddziału Chorób Nerek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, specjalizującej się w edukacji na temat cukrzycy. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Światowego Dnia Zdrowia, które w tym roku obchodzony jest pod hasłem: „Pokonaj cukrzycę!”

  Młodzież miała okazję zdobyć wiedzę m. in. na temat różnicy pomiędzy cukrzycą typu 1 a cukrzycą typu 2, dowiedzieć się czym jest hipo- i hiperglikemia, uświadomić sobie, jak poważne są następstwa cukrzycy i jakie działania należy podjąć w walce z tą chorobą. 

  Wykład miał dużą wartość merytoryczną, poszczególne zagadnienia zostały przedstawione w bardzo klarowny i przejrzysty sposób, jednak nie wszystkie wątki zostały wyczerpane, pojawiło się sporo pytań, więc na pewno wykład o tej tematyce zostanie zorganizowany ponownie.
  14.11.2016 18:38 | więcej »
 • Kolejne lekcje w AGM!

  Dnia 25.02.2016r w naszym liceum odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu AGM. Tym razem gościliśmy uczniów z Gimnazjum nr3 z Konina. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna uczestniczyła w zajęciach warsztatowych z biologii: wykrywała peroksydazę - enzym w komórkach wątroby i ziemniaka i badała jej aktywność w zależności od środowiska. Druga grupa z chemii odkrywała i rozpoznawała kolorowy świat soli. Projekt ten miał na celu wspólną naukę przez doświadczenia, jak również integrację gimnazjalistów z licealistami.

  30.10.2016 22:43 | więcej »
 • Wycieczka przedmiotowa klasy 2d
  13 stycznia 2016r. odbyła się wycieczka przedmiotowa do Poznania. W wycieczce, pod opieką p. Aleksandry Lenard i p. Beaty Kuśmierczak, wzięła udział klasa 2d oraz część uczniów z klas 1c i 1e. Pierwszy etap wycieczki to, już tradycyjnie, udział w wykładzie otwartym na Wydziale Chemii UAM pt. „Dar niebios czy puszka Pandory – czyli morfina i inne alkaloidy.” Tytuł przyciągnął dużą rzeszę odbiorców, wszystkie miejsca były wypełnione. Wykład spełnił nasze oczekiwania, było chemicznie i merytorycznie. Bardzo pozytywny odbiór wykładu sprawiły liczne odniesienia do życia codziennego i osobistych doświadczeń wykładowcy. 
  Młodzież miała okazję bliższego poznania substancji, które znane są powszechnie jako środki znieczulające, uśmierzające ból, mające działanie narkotyczne i halucynogenne lub będące silnymi truciznami np. atropina (benzokaina), tetrodotoksyna, nikotyna, kokaina.
  Drugi etap wycieczki to Poznańska Palmiarnia. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, nie każda z grup miała szczęcie do przewodnika tryskającego humorem i energią, ale i tak warto było znaleźć się w tym roślinnym raju i zrelaksować się, choć przez chwilę, wędrując między różnymi strefami klimatycznymi.
  30.10.2016 22:44 | więcej »

FOTORELACJE

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć