Wydarzenia Rok Jubileuszowy O nas Wymiana z Celle Wymiana z Ingolstadt Ale dlaczego niemiecki??? Über unsere Schule... Wymagania edukacyjne

Historia o różnych twarzach

O historii RP i RFN uczniowie polscy w Polsce i niemieccy w Niemczech mówią i uczą się dużo. Kiedy jednak mogą uczyć się jej wspólnie, pochylając się nad trudnymi  wątkami wzajemnych stosunków sąsiedzkich? Rzadko! A wspólne doświadczanie historii, emocji i dialogu rozwijają pełniej. Wspólna lekcja to pierwsze wydarzenie w Roku Jubileuszowym. GALERIA

36-osobowa grupa młodzieży I LO i Katharinen–Gymnasium z Ingolstadt w Niemczech spędziła wspólnie dwa dni w Warszawie.  Historycznie i dwujęzycznie prowadzone zajęcia dotyczyły wielkiego wkładu społeczności żydowskiej w historię narodu polskiego oraz zagłady Żydów przez Niemców podczas II Wojny Światowej. O życiu Żydów uczniowie informowali się wspólnie w Muzeum Historii Żydów Polskich.  Lekcja historii o holokauście i Powstaniu Warszawskim poprowadził historyk, opiekun grupy niemieckiej.  O tym, że perspektywa nauczana historii może być różna uczniowie z obu krajów przekonali się przy okazji wizyty przy pomniku Williego Brandta. Jak podkreślają uczestnicy spotkania – była to ciekawa lekcja, nie tylko historii.