Wydarzenia Rok Jubileuszowy O nas Wymiana z Celle Wymiana z Ingolstadt Ale dlaczego niemiecki??? Über unsere Schule... Wymagania edukacyjne

Szlify prawnicze i lekcja historii w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej

Gdzie i kiedy?
W malowniczej wsi Krzyżowa - 8 km od Świdnicy i 55 km od Wrocławia, na terenie byłego majątku rodziny von Moltke usytuowany jest Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, miejsce symboliczne dla budowania stosunków polsko-niemieckich.
Właścicielem obiektu jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, niezależna polska organizacja pozarządowa działająca na rzecz tolerancji, pokoju i porozumienia narodów europejskich. W tym roku termin seminarium prawniczego przypada na 17-20 października 2016. Dlaczego warto?

Partnerstwo Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii trwa od 23 lat, współpraca prawna między sądami  w Brunszwiku i miasta Wrocław 18 lat, natomiast wymiana szkolna I Liceum w Koninie i KAV-Gymnasium w Celle od 25 lat. Jest więc to nasze ważne symboliczne jubileuszowe spotkanie.

Program seminarium pozwala uczniom obu szkół zyskać wgląd w podobieństwa i różnice podczas prowadzenia rozpraw sądowych w polskim i niemieckim sądzie. Jednocześnie uczniowie przyswajają sobie najważniejsze pojęcia z zakresu prawa cywilnego i karnego. Ważnym dopełnieniem spotkania są warsztaty z zakresu dialogu międzykulturowego służące wzajemnemu zbliżeniu uczestników seminarium.

Pobyt w Krzyżowej jest dla wszystkich ważną lekcją historii, bowiem tam w czasie II Wojny Światowej zapoczątkowany został niemiecki ruch oporu przeciwko narodowosocjalistycznemu reżimowi Adolfa Hitlera zwany Kręgiem w Krzyżowej skupiony wokół właściciela majątku Helmuta Jamesa von Moltke.

Koszty organizacji seminarium pokrywa Ministerwo Sądownictwa Dolnej Saksonii przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Koszt przejazdu dla uczestnika 40 PLN.

W październiku 2013 miało miejsce polsko-niemieckie spotkanie sędziów z Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska oraz uczniów z KAV-Gymnasium w Celle oraz I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Była to pierwsza tego rodzaju inicjatywa o charakterze edukacyjnym, mająca na celu zaangażowanie młodzieży do odgrywania konkretnych ról przy symulacji posiedzeń sądowych wcześniej realnie rozpatrywanych przypadków w Sądzie Okręgowym w Brunszwiku oraz w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu-Fabryczna, gdzie oba sądy świadczyły sobie pomoc prawną.
Pobierz zgłoszenie

Kreisau.doc