Wydarzenia Rok Jubileuszowy O nas Wymiana z Celle Wymiana z Ingolstadt Ale dlaczego niemiecki??? Über unsere Schule... Wymagania edukacyjne
 • #Różnorodność w Europie w ramach 27. wymiany ze szkołą w Celle
  FOTORELACJA MEDIA MEDIA2 Uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej Kaiserin-Auguste-Viktoria Gymnasium w Dolnej Saksonii przybyli z 8-dniową wizytą do naszego miasta a ich gospodarzami było I LO w Koninie. Początek wizyty to icebreaking activities w czasie sobotnich zajęć prowadzonych przez koordynatorkę projektu p. M. Grzybowską. Sformułowano też cele wymiany, z których za nadrzędny uznano RÓŻNORODNOŚĆ. Kolejne dni to lekcje dwujęzyczne, pokonywanie lęków podczas wspinania się w parku linowym, wycieczka do Poznania, warsztaty taneczne oraz kulinarne, których rezultatem było wspólne lepienie pierogów. Kolejnym priorytetem spotkania był aspekt historyczny, czyli prowadzenie dialogu o Holocauście i stosunkach polsko-niemieckich pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, zwiedzanie Starówki Warszawskiej czy wspólne oglądanie filmu “Pianista”. Wszystkie te działania przyczyniły się do poszerzenia perspektywy i stworzenia szansy nawiązania bliższych kontaktów. Uczniowie obu szkół uczestniczyli również w warsztatach plastyczno-językowych, których rezultatem były “Pocztówki do Europy”. Ich prezentacja w szkolnej auli była dobrym podsumowaniem tej edycji wymiany i 27-letniej współpracy szkół. Zajrzeliśmy również do Urzędu Miasta, gdzie spotkaliśmy się z Zastępcą Prezydenta Konina. Już 1 września 14-osobowa grupa uczniów z opiekunkami wyrusza do Celle, by realizować projekt wymiany w Niemczech.
  13.06.2018 22:48 | więcej »
 • Seminarium w Krzyżowej już w październiku 2018!

  GALERIA Z przyjemnością informujemy, iż w październiku 2018 odbędzie się polsko-niemieckie seminarium prawnicze w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej pod Wrocławiem. Przez kilka dni uczniowie naszej szkoły, w towarzystwie rówieśników ze szkoły partnerskiej z Celle, wezmą udział w symulacjach rozpraw sądowych pod okiem czynnych zawodowo sędziów z Brunszwika i Wrocławia. Dodatkową wartością seminarium jest lekcja historii w miejscu, gdzie w latach 40-tych i roku 1989 miały miejsce ważne wydarzenia dla obu krajów. Będziemy również intensywnie rozmawiać o życiu w Europie opartym na wzajemnym szacunku, dialogu i gotowości do pojednania.

  18.05.2018 21:51 | więcej »
 • Grüß Gott aus Bayern!

  VIDEO GALERIA W pierwszym tygodniu maja 15 osobowa grupa młodzieży  z I LO gościła w szkole partnerskiej w Ingolstadt. Wyjazd trwał dziewięć dni i był niesłychanie intensywny. Jak w każdej podróży zagranicznej, najcenniejsza jest  zmiana perspektywy patrzenia na innych i siebie. Oprócz zdobytych cennych spostrzeżeń kulturowych, mieliśmy okazję zobaczyć Monachium, w którym spotkaliśmy się z absolwentką  I LO, pracującą w ministerstwie finansów Bawarii, Norymbergę – miasto rodzinne rzeźbiarza Wita Stwosza oraz Jezioro Bodeńskie. Popłynęliśmy statkiem do Bregenz w Austrii, podziwiając panoramę Alp w trzech państwach europejskich. Wzięliśmy udział w zajęciach z robotyki i zwykłych lekcjach szkolnych, zajrzeliśmy do świata AUDI i BMW. Komunikacja w grupie przebiegała wyśmienicie!  Rewizyta Bawarczyków już po przerwie wakacyjnej. Tschüß und auf Wiedersehen in Polen!


   
  20.05.2018 18:46 | więcej »
 • Wybieramy się za Odrę! Jedziesz z nami?

  Dlaczego wymiana (video)? Jesteś otwarty, komunikatywny i ciekawy świata? Uczysz się angielskiego od dziecka i niemieckiego od pewnego czasu? Może czas na odwagę i doświadczanie radości z komunikacji w językach obcych? Od dziś do 7.02.br trwa nabór na dwa programy wymiany młodzieży polsko-niemieckiej, które łącznie potrwają miesiąc.

  KAV - Gymnasium w Celle (Dolna Saksonia)

  program w Polsce:  02.-09.06.2018, rewizyta w Niemczech:  01.-08.09.2018

  Katharinen – Gymnasium Ingolstadt (Bawaria)

  program w Niemczech: 03.-11.05.2018, rewizyta w Polsce 15.-21.09.2018.

  Szczegóły u Twojego nauczyciela języka niemieckiego.

   

  Od 1991 przeprowadziliśmy ponad 80 wspólnych programów, w których wzięło udział ponad 2500 osób, a spędziły one ze sobą ponad 700 dni.  Każdy z tych programów wspierany był finansowo przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.

   
  30.01.2018 12:13 | więcej »
 • Rajd po The Story of Berlin w świątecznym klimacie!

  VIDEO GALERIA Jak nasi sąsiedzi spędzają adwent, czym głównie żyją, czy są równie zabiegani jak my? Mogli to zobaczyć i przeżyć uczestnicy wyjazdu studyjnego do Berlina. Świąteczne jarmarki rzeczywiści budują nastrój. Historia relacji polsko-niemieckich po 1945, klimat zimnej wojny, podziały, wojny i dramaty ludzkie to drugie tło naszego wyjazdu. Odwiedziliśmy miejsce pamięci Muru Berlińskiego oraz muzeum The Story of Berlin, gdzie uczniowie brali udział w rajdzie edukacyjnym. Podróże kształcą, dobrze zmieniać perspektywę.


   
  18.12.2017 07:24 | więcej »
 • Kongres Wymiany Polsko-Niemieckiej "Austauschlabor 2017” w Berlinie za nami
  GALERIA Wykłady, warsztaty i wymiana doświadczeń ludzi zaangażowanych w budowanie partnerskich relacji polsko-niemieckich to w skrócie idea przygotowanej przez PNWM konferencji, w której udział wzięło ponad 200 nauczycieli z Polski i RFN. Były to dwa dydaktycznie cenne dni, a także spotkanie z zarządem i pracownikami Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która od ćwierćwiecza już wspiera corocznie organizowane przez I LO programy wymian polsko-niemieckich. I LO reprezentowane było przez p. M. Grzybowską i G.Szopę.
  09.11.2017 10:22 | więcej »
 • „Nienuda” na wymianie!
  GALERIA FILM Rewizyta naszych znajomych z partnerskiego Katharinen–Gymnasium była pełna aktywności. Dlaczego? W Koninie odwiedziliśmy Prezydenta Miasta, odbyliśmy guided tour in Konin in English, stworzyliśmy galerię wymiany, połączyliśmy się także live z Mongolią . Przekonaliśmy się, że taniec to wdzięczny i uniwersalny język komunikacji. Graliśmy też w piłkę, pływaliśmy na basenie, graliśmy w kręgle i byliśmy na paintballu. Wzięliśmy udział w angielskojęzycznej lekcji chemii In a yellow light of sodium oraz Europa Quiz. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat uczestnictwa PNWM - zapewne przyda się do portfolio. Program był zrealizowany przy wsparciu finansowym Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
  27.09.2017 13:15 | więcej »
 • Uczniowie z Celle po raz 26 w I LO
  GALERIA Dla grupy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego  im. Tadeusza Kościuszki w Koninie oraz Kaiserin-Auguste-Viktoria-Gymnasium w Celle w Dolnej Saksonii pierwszy tydzień roku szkolnego 2017/2018 rozpoczął się bardzo intensywnie. Goście z Celle w ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej po raz 26 odwiedzili Konin. Podczas pobytu spotkali się z Prezydentem Miasta Konina Józefem Nowickim, poznali uroki konińskiej starówki podczas gry terenowej oraz historię najstarszego liceum w mieście. Piekli pierniki w czasie warsztatów w Żywym Muzeum Piernika, poszukiwali śladów Mikołaja Kopernika w Toruniu, pokonywali lęk wysokości w parku linowym, wzięli udział w dwujęzycznych lekcjach w przyrodniczym bloku przedmiotowym oraz warsztatach tanecznych. Wszyscy odwiedzili Warszawę, gdzie uczniowie polscy i niemieccy występowali w roli przewodników oraz pochylali się nad trudnymi wątkami historii obu krajów pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, Małego Powstańca, Muzeum Żydów Polskich oraz przy skwerze Willy Brandta. Warto wspomnieć, że po trwającym ćwierć wieku partnerstwie obu szkół, I LO w Koninie  jest placówką z najstarszą wymianą w regionie, do tego również szkołą z dwoma partnerstwami w Niemczech. Od 2008 regularną wymianę prowadzi również ze szkołą Katharinen - Gymnasium w Ingolstadt w Bawarii.
  Od 1991 przeprowadzono ponad 80 wspólnych programów, w których wzięło udział ponad 2500 osób, a spędziły one ze sobą ponad 680 dni.  Każdy z tych programów wspierany był przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
  14.09.2017 07:26 | więcej »
 • Wymiana uczniów - Bawaria Ingolstadt 2017
  GALERIA 15 osobowa grupa z I LO gościła w pierwszym tygodniu maja w szkole partnerskiej w Ingolstadt. Trwający osiem dni pobyt był niezwykle intensywny i radosny. Pytani o wrażenia, polscy uczestnicy podkreślali, że najbardziej zaskoczyło ich poczucie humoru Bawarczyków i wielka dbałość o środowisko naturalne. Komunikacja przebiegała w językach angielskim, niemieckim i polskim. Oprócz zdobytych cennych spostrzeżeń kulturowych mieliśmy też okazję zobaczyć Monachium, Ratyzbonę oraz Lindau, miasto położone na wyspie nad Jeziorem Bodeńskim. Podziwialiśmy panoramę Alp w trzech państwach europejskich. Wzięliśmy udział w lekcjach, spojrzeliśmy na historię z innej perspektywy oraz zajrzeliśmy do świata AUDI i BMW. Wieczór Bawarski pokazał jak dobrze czujemy się ze sobą. Uczyliśmy się wzajemnie tańca, śpiewaliśmy i zajadaliśmy się smakołykami z południa Niemiec. Rewizyta Bawarczyków już po przerwie wakacyjnej. Tschüß und auf Wiedersehen in Polen!
  15.05.2017 17:37 | więcej »
 • Wymiana i podróże małe i duże...
  GALERIA Podróże kształcą nie tylko pod względem językowym. Nowa architektura, inny styl życia, wysublimowana estetyka to nowe doświadczenia kulturowe. Wspólne przeżycia budują więzi w grupie. Wszystko to było częścią programu wymiany polsko-niemieckiej, która w tym roku odbyła się po raz 26. Oprócz urokliwego Celle zobaczyliśmy największe miasto portowe i drugie pod względem liczby mieszkańców Hamburg, stolicę Dolnej Saksonii Hanower, a także fabrykę oraz centrum wystawowe VW Wolfsburg.
  08.04.2017 23:03 | więcej »
 • Historyczny aspekt wymiany
  Podczas spotkań polsko-niemieckich wielokrotnie pochylamy się nad trudnymi wątkami we wspólnej historii. Zwiedzanie miejsca pamięci w byłym obozie zagłady Bergen-Belsen to jeden z wielu przykładów. Holokaust, żołnierze Armii Krajowej, Anna Frank to naczelne hasła warsztatów historycznych, w których uczniowie I LO mogli uczestniczyć w towarzystwie uczniów z KAV- Gimnazjum w Dolnej Saksonii. Dialog polsko-niemiecki nabrał wtedy szczególnej empatii. Pozwolił nam zastanowić się nad historią i zdefiniować wartości, które są dla nas ważne
  08.04.2017 23:00 | więcej »
 • Icebreaking w Dolnej Saksonii
  GALERIA Wymiana uczniowska to poznawanie życia rówieśnika na wielu poziomach -  w szkole,  w najbliższym otoczeniu i od kuchni. Budynek naszej szkoły partnerskiej KAV-Gimnazjum w Celle liczy ponad 200 lat, niemniej szkołę cechuje nowoczesność. Podczas trwającej wymiany uczniowskiej mieliśmy okazję uczestniczyć - obok tradycyjnych, dobrze znanych nam przedmiotów -  w zajęciach z elementami animacji teatralnej i psychologii. Twórcza atmosfera zajęć sprzyjała odprężeniu, bariera językowa zmniejszyła się. Gra miejska przybliżyła nam miasto, zabudowa w murze pruskim ujęła. Czas w kręgielni pomógł poznać się od zabawnej strony. Icebreaking skuteczne działa poprzez wspólne aktywności.
  29.03.2017 09:04 | więcej »
 • Deutsche Bahn i biało-czerwoni
  GALERIA 18 marca 2017 uczniowie I LO udali się w podróż do niemieckich kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły w Dolnej Saksonii. 650 km w 8 godzin. Tak miało być. Coraz to nowe stacje i przesiadki. Podczas postoju na dworcu w niewielkim miasteczku Uelzen zgodnie z efektowną wizją projektanta Hundertwassera było artystycznie, bowiem z peronu 304 na peron 103 i ostatecznie 101. Zamieszanie związane z wichurą i drzewa na peronach spowodowały, że słynna punktualność niemieckiej kolei DB pozostała stereotypem. Ale nie ma tego złego… Liczne zapowiedzi do podróżnych w języku niemieckim zmusiły nas do słuchania ze zrozumieniem. Na spóźnionych gości czekali stęsknieni gospodarze. Powitani byliśmy ciepło i ku miłemu zaskoczeniu na biało-czerwono. Herzlich willkommen in Celle.
  28.03.2017 20:36 | więcej »
 • „Ćwierć wieku razem”

  24 lutego 2017 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie podsumowaliśmy 25 lat doświadczeń wymian polsko-niemieckich.

  W roku 1991 pierwsza grupa młodzieży  wyjechała do szkoły Kaiserin-Auguste-Viktoria-Gymnasium w Celle. Po ćwierć wieku można z dumą powiedzieć, że jesteśmy placówką z najstarszą wymianą w regionie, do tego również szkołą z dwoma partnerstwami w Niemczech. Od 2008 regularną wymianę prowadzimy również ze szkołą Katharinen - Gymnasium w Ingolstadt w Bawarii.

  Od 1991 przeprowadziliśmy około 80 wspólnych programów, w których wzięło udział ponad 2500 osób, a spędziły one ze sobą ponad 660 dni.  Każdy z tych programów wspierany był przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.

  Pokazano wkład nauczycieli I LO w budowanie zrozumienia między społeczeństwami Polski i Niemiec, jego historię, wielowymiarowość i współdziałanie. Wizualna podróż w czasie była pełna ciepłych wspomnień oraz zabawnych anegdot. Zajrzeliśmy do szkół partnerskich w Celle i Ingolstadt, a nawet do sejmu RP. Gośćmi byli przedstawiciele władz miasta, pracownik PNWM, dyrektorzy i germaniści różnych konińskich placówek oświatowych oraz byli uczestnicy wymian. Ostatni punkt programu to tort jubileuszowy.
  27.02.2017 21:20 | więcej »
 • Od „Błękitnego Anioła” do „Toniego Erdmanna”
  Uczestnicy zajęć Cooltura DACHu wzięli udział w wykładzie pana Dariusza Dolatowskiego z PWSZ w Koninie pt. „Historia kina niemieckiego”. Zajęcia pokazały całe spektrum różnorodności kinematografii zza Odry. Po zajęciach Marlene Dietrich nie będzie postacią tylko zasłyszaną; podobnie jak Werner Herzog, Wim Wenders, Volker Schlöndorff czy Tom Tykwer. Zajęcia wpisały się idealnie w kalendarz wydarzeń filmowych. Podczas weekendowej gali Europejskich Nagród Filmowych niemiecki „Toni Erdmann” zdobył 5 głównych nagród! A Berlinale już w lutym.
  16.12.2016 11:11 | więcej »
 • Świąteczna magia berlińskich jarmarków w naszym Roku Jubileuszowym
  GALERIA Nastrojowe oświetlenie, rozmach, cała masa różnorodnych zapachów, niebanalne smaki to nieodłączne atrybuty świątecznych jarmarków trafiające w gusta najbardziej wymagającego konsumenta. Blisko stuosobowa (!!!) grupa uczniów I LO przeżyła w Berlinie intensywne 2 dni. Oprócz adwentowych atrakcji dla ciała, nie zabrakło także czegoś dla ducha. Wizyty w Reichstagu, na Checkpoint Charlie, w East Side Gallery oraz w Muzeum Muru Berlińskiego na Bernauer Straße wzbogaciły naszych uczniów o nową wiedzę o zachodnim sąsiedzie. Kulminacją wizyty była wspólna sesja zdjęciowa z okazji 25 Jubileuszu Polsko-Niemieckich Wymian zaaranżowana przed symbolem zjednoczonych Niemiec – Bramą Brandenburską.  
  13.12.2016 17:25 | więcej »
 • Dzień z życia studenta Wydziału Neofilologii UAM

  GALERIA Maturzyści z klasy językowej na zaproszenie dziekana Wydziału Neofilologii odwiedzili gmach uniwersytetu, aby skorzystać - będąc jeszcze uczniem liceum - z możliwości doświadczenia jednego dnia z życia studenta filologii. Władze instytutu zatroszczyły się, aby ten dzień był szczególnie urozmaicony i obfitował w spotkania z różnymi pracownikami IFG. Na początek naszej wizyty Prodziekan Wydziału Neofilologii prof. dr hab. Krzysztof Stroński przedstawił zarys instytucji, w której się znaleźliśmy, podkreślając unikatowy charakter prowadzonych specjalności oraz zwracając uwagę na doświadczoną, międzynarodową kadrę.

  Uczniowie naszego liceum uczestniczyli w zajęciach i wykładach dla studentów filologii germańskiej, zapoznali się z pracą tłumacza konferencyjnego w kabinach do tłumaczeń symultanicznych oraz w ramach eksperymentów psycholingwistycznych sprawdzali, czy tak naprawdę poprzez właściwą komunikację można oszukać ludzki umysł. Na spotkaniu informacyjnym każdy mógł dopytać się o szczegóły związane z wyborem przyszłego kierunku studiów oraz dowiedzieć się czegoś o perspektywach zawodowych na międzynarodowym rynku pracy po jego ukończeniu. Gratką był także udział w zajęciach prowadzonych przez niemieckiego lektora DAAD, poświęconych niemieckiej muzyce pop oraz w gościnnym wykładzie na temat literatury okresu romantyzmu.

  02.12.2016 20:52 | więcej »
 • Chwytali się za gardło! Ale dlaczego?
  GALERIA Uczniowie klasy 2 f wzięli udział w warsztatach fonetycznych “Czy wymowa języka obcego to zło konieczne?” z panem dr. Grzegorzem Pawłowskim, pracownikiem naukowym PWSZ w Koninie. Grupa miała możliwość zrozumieć jak kompleksowym i ważnym aspektem komunikacji w języku obcym jest wymowa oraz jak ważną rolę odgrywa ona w odbiorze nas przez rozmówcę. W części praktycznej uczniowie poznali narzędzie do ćwiczenia wymowy, jak i testowali dźwięczność i bezdźwięczność głosek w języku niemieckim. W jaki sposób? By to sprawdzić, trzeba było chwycić się za gardło i poczuć dźwięki.
   
  02.12.2016 20:52 | więcej »
 • „Wyjdź zza muru uprzedzeń”
  Z kim pójść na aulę? Oto jest pytanie!
   
  30. listopada, w środę o godz. 14.30 proponujemy nietypową lekcję historii i empatii. Fakty historyczne, wizualizacja i dokumentacja – nieważne czy jedziesz z nami niebawem do Berlina... Ważne, że chcesz spostrzegać szerzej.
  Zaproś do współudziału rodzica, rezolutną ciocię, wycofaną przyjaciółkę! Niech przeżyją z Tobą lekcję w I LO!
   
  Zapoznaj się z ulotka.pdf, pobierz zgloszenie.pdf i oddaj Twojemu germaniście.
   
  Do zobaczenia
  germaniści, I LO
   
  16.11.2016 19:15 | więcej »
 • Moot Court w sądzie, czyli polsko-niemieckie seminarium prawnicze
  30 osobowa grupa młodzieży z I LO i z zaprzyjaźnionej szkoły w Celle w asyście 10 sędziów z Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska uczyła się podstaw prawa cywilnego i karnego oraz brała udział w autentycznie przeprowadzonych wcześniej rozprawach sądowych, wcielając się w role orzekających i pozwanych. 
   
  Co podkreślają uczestnicy?
  Pozytywnie oceniają ich bezpośrednie zaangażowanie w tok rozpraw sądowych, możliwość przegłosowania sędziego przez ławników oraz uzasadniania wyroku, otwartość sędziów i dobrą mediacyjną atmosferę. Każda z 4 rozpraw była tłumaczona symultanicznie przez profesjonalnych tłumaczy, stąd uczniowie mieli wrażenie, że biorą udział w konferencji na wysokim szczeblu.
   
  Polsko-niemieckie seminarium prawnicze po raz pierwszy odbyło się w październiku 2013 w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Krzyżowa i ponownie zostało sfinansowane przez Kancelarię Państwową Dolnej Saksonii ze wsparciem Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Oświaty Dolnej Saksonii. Z uwagi na miejsce oraz grupę beneficjentów wpisało się jako kolejne wydarzenie Roku Jubileuszowego. GALERIA
  02.11.2016 18:51 | więcej »
 • Event kulminacyjny Roku Jubileuszowego

  Dokładnie 25 lat temu 19 października 1991 pierwsza grupa młodzieży I LO w Koninie wzięła udział w polsko-niemieckiej wymianie uczniów z KAV-Gymnasium w Celle w RFN. Dwa lata po upadku Muru Berlińskiego otworzyły się dla obu stron możliwości swobodnego nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami zza Odry. Od tamtego czasu ponad 1600 osób otworzyło drzwi swoich domów i aktywnie włączyło się w ten projekt międzynarodowy.

  Po ćwierćwieczu nieprzerwanego partnerstwa obu szkół świętowaliśmy ten jubileusz w miejscu symbolicznym dla stosunków polsko-niemieckich- w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Towarzyszyli nam w tym dniu Pani Konsul Generalna RFN Elisabeth Wolbers oraz w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Dolnośląskiego Wiceprzewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej Jacek Pilawa. Wizerunkowo wsparł nas Urząd Miasta Konina, za co dziękujemy. GALERIA
  02.11.2016 18:39 | więcej »
 • Co zostało po Mszy Pojednania?

  W majątku hrabiów von Moltke w czasie II Wojny Światowej działał niemiecki ruch oporu Krąg z Krzyżowej skupiony wokół Helmuta Jamesa von Moltke. Członkowie tej grupy zostali zamordowani przez nazistów po nieudanym zamachu na Hitlera. W roku 1989 miała tu miejsce Msza Pojednania, w której udział wzięli premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl. Była symbolicznym początkiem nowego rozdziału w stosunkach pl-n. Dziewięć lat później szefowie obu rządów w budynkach byłego majątku na życzenie wcześniejszych właścicieli powołali do życia Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Przebywa w nim właśnie grupa młodzieży I LO i partnerskiej szkoły KAV – Gymnasium Celle.  Młodzież wnikliwie obejrzała wystawę „Odwaga i Pojednanie”, wspólnie czytała wzruszające listy państwa von Moltke pisane przed egzekucją, warsztatowo uczyła się o swoich krajach. Przewodnią myślą pierwszego dnia było pytanie, czy ćwierć wieku od symbolicznego gestu szefów rządów obu państw w Krzyżowej pojednanie Polaków i Niemców jest faktem, czy ciągle jeszcze go poszukujemy? Opiekunami grupy są: M. Grzybowska i G. Szopa GALERIA

  02.11.2016 18:38 | więcej »
 • Proszę wstać, sąd idzie!
  W dn.11 października 2016 grupa uczniów I LO wzięła udział w spotkaniu warsztatowym w Sądzie Okręgowym w Koninie. Mogliśmy zaznajomić się ze strukturą sądownictwa w Polsce, podstawowymi pojęciami z zakresu prawa karnego i cywilnego, zajrzeć za kulisy pracy orzekającego sądu I i II instancji oraz porównać kondycję działania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju i w Niemczech. Szkolenie prowadziła sędzia Angelika Lewandowska będąca wizytatorem ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Koninie.
  Rozszerzona kognicja sądu, votum separatum, etyka zawodowa sędziego, ławnicy sądowi, immunitet to niektóre z pojęć przywołanych w czasie warsztatów. Spotkanie w SO stanowi element przygotowania uczniów do udziału w polsko-niemieckim seminarium prawniczym w Krzyżowej, które odbędzie się w trzecim tygodniu października. Opiekun grupy Marzena Grzybowska
  13.10.2016 22:31 | więcej »
 • Świąteczny Berlin wzywa po raz kolejny

  Szanowni Państwo, liebe Schülerinnen und Schüler,
   
  zaczynacie właśnie cieszyć się urokami jesieni, a my myślimy już o grudniu – zgodnie bowiem z zapowiedzią planujemy dwudniowy wyjazd studyjny do stolicy Niemiec.
  W Berlinie planujemy spędzić 8 i 9 grudnia 2016 (czw/pt). Mimo zimy i krótkiego dnia Berlin jest w tym okresie szczególnie urokliwy – piękne dekoracje świąteczne są naprawdę atemberaubend, a wpisane w tradycję krajów niemieckojęzycznych Jarmarki Bożonarodzeniowe będą tłem do poznawania tradycji naszego sąsiada. Zapewne również w rozmowie z berlińczykami…
  Wycieczka pozwoli nam też poznać powojenną historię Berlina i Muru Berlińskiego, i co chyba równie ważne, poznać się bliżej w rzeczywistości spoza ławki szkolnej. 
  Zapraszamy do wspólnego zwiedzania :)
   

  Zapisy na podstawie deklaracji do 21.10.2016r.

  Szczegóły wyjazdu uzyskasz u Twojego germanisty.

  Deklaracja.docx
  10.10.2016 13:50 | więcej »
 • Rok Jubileuszowy w I LO

  Nasza szkoła ma już 25 lat tradycji wymian polsko-niemieckich.  Właśnie ćwierć wieku temu pierwsza grupa naszej młodzieży wyjechała do szkoły w Celle. W ramach obchodów Roku Jubileuszowego będziemy świętować wiele razy.  Inauguracja tego wydarzenia miała miejsce w Urzędzie Miasta Konina w obecności grupy  z drugiej szkoły partnerskiej z Ingolstadt. W budynku szkoły młodzież nadała lekkości inauguracji, specjalnie przygotowanym  z tej okazji koncertem.
  Następne wydarzenie Roku Jubileuszowego to polsko-niemieckie seminarium prawnicze dla uczniów I LO i KAV - Gymnasium z Celle z sędziami z Polski i Niemiec w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Krzyżowa.  ​GALERIA

  27.09.2016 17:07 | więcej »
 • Tak się żyje Europą!
  GALERIA Od ćwierć wieku trwa nieprzerwanie Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży, ale także  Socrates, Comenius, Comenius Regio, PO WER. To nazwy programów europejskich realizowanych z Kościuszką w tle. To nas wyróżnia. W ubiegły piątek młodzi Wielkopolanie i Bawarczycy uczyli się razem o Europie.  Wspólnie odwiedzili dziesięć stacji dotyczących np. muzyki, literatury czy kulinariów naszego kontynentu. Komunikacja w językach obcych i team work – tak się żyje Europą!
  26.09.2016 20:20 | więcej »
 • Konińscy tropiciele
  Miasta można poznawać w różny sposób i różnych rzeczy się dowiadywać. Czy zastanawiałeś się, jak pokazałbyś atrakcyjnie Starówkę gościowi, który udał się w 1000 km podróż, by zobaczyć Konin? Odpowiedź na to pytanie znają uczestnicy autorskiej gry miejskiej „Konińscy tropiciele”. Jaka była atmosfera, jak podobała się gra i co zobaczyli Wielkopolanie z I LO i Bawarczycy z Katerl, możesz zobaczyć w galerii.
  23.09.2016 19:07 | więcej »
 • Historia o różnych twarzach

  O historii RP i RFN uczniowie polscy w Polsce i niemieccy w Niemczech mówią i uczą się dużo. Kiedy jednak mogą uczyć się jej wspólnie, pochylając się nad trudnymi  wątkami wzajemnych stosunków sąsiedzkich? Rzadko! A wspólne doświadczanie historii, emocji i dialogu rozwijają pełniej. Wspólna lekcja to pierwsze wydarzenie w Roku Jubileuszowym. GALERIA
   

  21.09.2016 07:08 | więcej »
 • Szlify prawnicze i lekcja historii w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej
  Gdzie i kiedy?
  W malowniczej wsi Krzyżowa - 8 km od Świdnicy i 55 km od Wrocławia, na terenie byłego majątku rodziny von Moltke usytuowany jest Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, miejsce symboliczne dla budowania stosunków polsko-niemieckich.
  Właścicielem obiektu jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, niezależna polska organizacja pozarządowa działająca na rzecz tolerancji, pokoju i porozumienia narodów europejskich. W tym roku termin seminarium prawniczego przypada na 17-20 października 2016. Dlaczego warto?
  01.09.2016 20:34 | więcej »
 • Warsztaty fonetyczne w klasie językowej
  Poprawna wymowa wchodzi w zakres szeroko rozumianej kultury języka, czym okazujemy szacunek naszemu rozmówcy.  Pan dr Grzegorz Pawłowski z PWSZ w Koninie skupił się nad odpowiedzią na kilka kluczowych pytań, jakie ćwiczenia fonetyczne pomogą nam ćwiczyć poprawną wymowę oraz zaprezentował portal internetowy do samodzielnej nauki online. Dobry pomysł na wakacyjne spotkania z językiem. Warsztaty fonetyczne to kolejna inicjatywa w ramach współpracy I LO z PWSZ w Koninie. Koordynatorem w zakresie języka niemieckiego jest p. M. Grzybowska.
  20.06.2016 11:38 | więcej »
 • Warsztaty europejskie z absolwentem ILO
  30.05. odbyły się w I LO warsztaty europejskie o tematyce społecznej i gospodarczej. Poprowadził je prawnik, nasz absolwent. Wojciech Sacha jest obecnie pracownikiem Banku Światowego, byłym pracownikiem instytucji europejskich w Brukseli oraz Ministerstwa Gospodarki. Studiował w Poznaniu, Krakowie, Graz (Austria) i Brugii (Belgia). Uczestnicy spotkania i warsztatów dowiedzieli się o tajnikach funkcjonowania Unii Europejskiej, możliwościach budowania swojej kariery i ścieżki zawodowej oraz dyskutowali tzw. informations bubble.
  Galeria
  30.10.2016 19:27 | więcej »
 • Polonez, AUDI i noblistka – różnorodność w Bawarii
  Grupa uczniów I LO gościła w szkole partnerskiej Katharinen-Gymnasium w Bawarii. Wspólnie działaliśmy, pracowaliśmy, a dwa dni spędziliśmy nad Bodensee w Szwabii. Pobyt u podnóża Alp w Lindau, wizyta w austriackim Bregenz, wizyta w AUDI I BMW oraz stolicy regionu w Monachium – to niektóre punkty programu. Co przeżyliśmy?
  16.05.2016 09:12 | więcej »
 • Serce I LO bije w Bawarii 
  Serdecznie pozdrawiamy ze szkoły partnerskiej w Ingolstadt na południu RFN. Dwa dni już za nami, warsztaty w języku bawarskim oraz "kolorowy wieczór". Bawarczycy nauczyli nas pogodnej "Fliegerlied", my zrewanżowaliśmy się kreatywnym polonezem😀
  Tymczasem Waszej uwadze polecamy fotoimpresje. Relacja szczegółowa po powrocie.
  Galeria
  09.05.2016 20:09 | więcej »
 • Niemieckie Spotkania z Kulturą w PWSZ
  "Rote Armee Fraktion" to jedna z najbardziej aktywnych organizacji terrorystycznych powstałych w Europie Zachodniej. Byli bardziej anarchistami czy komunistami? Dlaczego dzieci nazistów zbrojnie protestowali przeciwko kapitalistycznej gospodarce? Czy tylko przemocą możliwa jest zmiana stosunków społecznych? Jak realizować idealistyczne wizje w konsumpcyjnym społeczeństwie?  Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi po obejrzeniu filmów  "Baader -Meinhof" oraz "Edukatorzy". Najbardziej wnikliwi uczniowie zostali nagrodzeni. Z naszej szkoły były to Paulina Menes z 2g i Sylwia Koralewska z 1c. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, bardzo dziękujemy zaangażowanym organizatorom.
  27.04.2016 21:35 | więcej »
 • Wymiana uczniów Konin - Celle 2016
  Pierwsze szlify prawnicze w Niemczech? Dialog polsko-niemiecko-angielski w odprężającej atmosferze wymiany szkolnej? Tak, to możliwe. Mamy w tym 25-letnie doświadczenie. 
  08.02.2016 12:45 | więcej »

Galeria zdjęć

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć