• Nowa strona I liceum Ogólnokształcącego w Koninie
  05.09.2018 Zapraszamy na nową stronę naszego liceum: http://1lokonin.pl
 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  3 września 2018 (poniedziałek)

  8:00 - Msza święta w Kościele św. Bartłomieja w Koninie

  9:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - hala sportowa

  10:00 - Spotkania z wychowawcami w klasach wg przydziału

 • ZAPRASZAMY na VIII Zjazd Absolwentów połączony ze 155-leciem istnienia
  I Liceum Ogólnokształcącego  im. Tadeusza Kościuszki w Koninie

  Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł  (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I  Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000  0001 - w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też  nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 - II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.  

 • Pamiętamy

  Pamiętamy

  W dniu 1 sierpnia odbyły się Konińskie obchody 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki reprezentowane było przez panią Dyrektor Elżbietę Świder oraz Poczet Sztandarowy, który pełnił honorową wartę podczas uroczystości.

   

   

   

   

 • Profesor Witold Sztark

  Profesor Witold Sztark

  Sylwetka Profesora Witolda Sztarka, emerytowanego nauczyciela I LO im. T. Kosciuszki w Koninie, którego tablica pamiątkowa zostanie uroczyście odsłonięta na fasadzie budynku naszej szkoły w dniu 1 września 2018 roku.  
  Witold Sztark urodził się w Koninie 10 marca 1894 r. z Daniela i Natalii z domu Petschke/Peczke, małżonków Sztark, potomków przybyłych z krajów niemieckich osadników wyznania ewangelicko-augsburskiego. Starszy brat Witolda, Heliodor Sztark (ur. w Koninie w 1886 r.), był w latach 1919-1945 dyplomatą i pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, pełniąc funkcję konsula generalnego m.in. w Leningradzie, Szczecinie , Wiedniu i Pittsburghu (USA). Witold Sztark edukację rozpoczął w szkole elementarnej w Koninie. W latach 1905-1908 uczęszczał do Szkoły Handlowej w Kaliszu, a w latach 1908-1912 kontynuował naukę w Szkole Realnej w Równem na Wołyniu. Po uzyskaniu matury rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki w Kijowie. Przebywając z dala od Konina zachował jednak żywe związki z rodzinnym miastem. Nazwisko Witolda Sztarka figuruje wśród członków założycieli powstałego w 1913 r. konińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Czytaj dalej.pdf

 • WHO'S THE BEST? 2018 - wyniki!

   WHO'S THE BEST? 2018 - wyniki!

  Wewnątrzszkolny konkurs z języka angielskiego „WHO’S THE BEST? 2018” rozstrzygnięty!

  I miejsce zajęła drużyna z klasy 2e w składzie: Kaja Przybysz, Radosław Kiełducki, Piotr Łaciński
  II miejsce zajęła drużyna z klasy 2f w składzie: Paulina Pawłowska, Krystian Dziedzic, Szymon Toniński
  III miejsce zajęła drużyna z klasy 2d w składzie: Barbara Duchniewska, Bartosz Czajkowski, Krystian Waszak.
  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkich wyżej wymienionych uczniów zapraszamy na rozdanie nagród, które odbędzie się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2017/2018 w hali sportowej.

 • 40 lat po maturze – czyli MATURA 1978

  40 lat po maturze – czyli MATURA 1978

  W dniu 16 czerwca 2018 roku (sobota) w naszej szkole odbyło się spotkanie po latach... Przybyły panie, które w roku 1978 kończyły I Liceum Ogólnokształcące jako klasa 4b – humanistyczna. Spośród 36 kończących I LO na spotkanie przybyło 14 uczennic i wychowawczyni p. H. Pawlak-Antoszczak, która przyjechała do swoich wychowanek z Poznania, gdzie mieszka od wielu lat. Spotkanie miało bardzo sentymentalny charakter, z łezką w oku wspominano wzruszające i zabawne zdarzenia z uczniowskiego życia  w latach 70-tych. Wychowawczyni (starsza od uczestniczek zaledwie o 8 lat) odczytywała listę obecności i każda z pań coś opowiadała o sobie. Wśród uczestniczek była nauczycielka geografii z I LO – p. H. Hypś, która była organizatorką tego sentymentalnego spotkania. Po wizycie w ukochanej szkole, uczestniczki udały się na obiad do restauracji, gdzie do pań dołączył prof. Kazimierz Gmerek. Załączone zdjęcia tylko w niewielkim stopniu obrazują atmosferę tego spotkania.

  40 lat po maturze – czyli MATURA 1978 - Obrazek 1 40 lat po maturze – czyli MATURA 1978 - Obrazek 2

   

 • Harmonogramy pracy dla klas I i II na ostatni tydzien roku szkolnego

  Harmonogramy pracy dla klas I i II na ostatni tydzien roku szkolnego

  Zmiany! W ostatnim tygodniu roku szkolnego 2017/2018 weźmiecie udział w diagnozie szkolnej. Klasy drugie zmierzą się z maturami a klasy pierwsze napiszą testy diagnostyczne. Dla klas pierwszych po testach diagnostycznych planujemy lekcje według załączonego harmonogramu. Będzie to uzupełnienie podstawy programowej i zapoznanie z rozszerzeniami :)

 • #Różnorodność w Europie w ramach 27. wymiany ze szkołą w Celle

  #Różnorodność w Europie w ramach 27. wymiany ze szkołą w Celle

  FOTORELACJA MEDIA MEDIA2 Uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej Kaiserin-Auguste-Viktoria Gymnasium w Dolnej Saksonii przybyli z 8-dniową wizytą do naszego miasta a ich gospodarzami było I LO w Koninie. Początek wizyty to icebreaking activities w czasie sobotnich zajęć prowadzonych przez koordynatorkę projektu p. M. Grzybowską. Sformułowano też cele wymiany, z których za nadrzędny uznano RÓŻNORODNOŚĆ. Kolejne dni to lekcje dwujęzyczne, pokonywanie lęków podczas wspinania się w parku linowym, wycieczka do Poznania, warsztaty taneczne oraz kulinarne, których rezultatem było wspólne lepienie pierogów. Kolejnym priorytetem spotkania był aspekt historyczny, czyli prowadzenie dialogu o Holocauście i stosunkach polsko-niemieckich pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, zwiedzanie Starówki Warszawskiej czy wspólne oglądanie filmu “Pianista”. Wszystkie te działania przyczyniły się do poszerzenia perspektywy i stworzenia szansy nawiązania bliższych kontaktów. Uczniowie obu szkół uczestniczyli również w warsztatach plastyczno-językowych, których rezultatem były “Pocztówki do Europy”. Ich prezentacja w szkolnej auli była dobrym podsumowaniem tej edycji wymiany i 27-letniej współpracy szkół. Zajrzeliśmy również do Urzędu Miasta, gdzie spotkaliśmy się z Zastępcą Prezydenta Konina. Już 1 września 14-osobowa grupa uczniów z opiekunkami wyrusza do Celle, by realizować projekt wymiany w Niemczech.

 • Zajęcia terenowe geograficzno-biologiczne

  Zajęcia terenowe geograficzno-biologiczne

  GALERIA W dniach 28-30 maja  uczniowie klas drugich naszej szkoły pod opieką pani H.Hypś, A.Gantzke-Parus i I.Czajkowskiej wzięli udział w 3-dniowych zajęciach terenowych geograficzno-biologicznych na trasie: Góry Kaczawskie - Karkonosze - Wrocław/Zoo. Zaczęliśmy od tzw. Krainy Wygasłych Wulkanów. Weszliśmy do krateru, gdzie oglądaliśmy porfirowe ściany wulkanu, tworzące struktury przypominające organy - stąd ich nazwa ,,Organy Wielisławskie". Następnie udaliśmy się do Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki w Karkonoskim Parku Narodowym. Wieczór zakończyliśmy radośnie ze śpiewem przy wspólnym ognisku. Następnego dnia po wielu trudach zdobyliśmy najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę (1602 m n.p.m). Zobaczyliśmy gołoborze, które ją  otacza, oraz poznaliśmy jego genezę. Wędrując trasami turystycznymi, widzieliśmy jezioro cyrkowe ,,Mały Staw ", obserwowaliśmy poszczególne piętra gór od regla dolnego do kosodrzewin i zmieniającą się szatę roślinną. Wędrówka nasza zakończyła się przy Świątyni Wang, która została zbudowana z drewna bez użycia gwoździ. Ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie sztolni uranu w Kowarach. Doskonały przewodnik opowiadał nam historię kopalni, wplatając ciekawostki z dziedziny geologii, fizyki oraz z historii Polski. Niewątpliwie była to doskonała interdyscyplinarna lekcja w niesamowitym miejscu. Ostatni punkt naszego programu to ZOO we Wrocławiu - nie mogło być inaczej - przecież spora część uczestników to biolodzy.

   

 • „Mundialowo PWSZ Kalisz 2018”

  „Mundialowo PWSZ Kalisz 2018”

  W Kaliszu 29 maja odbył się turniej piłkarski „Mundialowo PWSZ Kalisz 2018”. Mecze rozgrywano  równocześnie w dwóch grupach na dwóch boiskach. Dodatkowo  każda z drużyn brała udział w teście wiedzy o Mistrzostwach Świata. W gronie drużyn z Kalisza i Ostrzeszowa zajęliśmy ostatecznie II miejsce. Reprezentacja  szkoły w składzie: Piotr Staszak, Bartosz Owsiński, Kacper Jamrużka, Bartosz Świątek, Jakub Nalewski, Miłosz Lewandowski, Jakub Cierzniak, Adam Pacholski, Dawid Piesik, Jan Czerniejeski. Opiekun: Beniamin Sawiński.

  „Mundialowo PWSZ Kalisz 2018” - Obrazek 1

   

   

 • Seminarium w Krzyżowej już w październiku 2018!

  Seminarium w Krzyżowej już w październiku 2018!

  GALERIA Z przyjemnością informujemy, iż w październiku 2018 odbędzie się polsko-niemieckie seminarium prawnicze w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej pod Wrocławiem. Przez kilka dni uczniowie naszej szkoły, w towarzystwie rówieśników ze szkoły partnerskiej z Celle, wezmą udział w symulacjach rozpraw sądowych pod okiem czynnych zawodowo sędziów z Brunszwika i Wrocławia. Dodatkową wartością seminarium jest lekcja historii w miejscu, gdzie w latach 40-tych i roku 1989 miały miejsce ważne wydarzenia dla obu krajów. Będziemy również intensywnie rozmawiać o życiu w Europie opartym na wzajemnym szacunku, dialogu i gotowości do pojednania.

   

  Seminarium w Krzyżowej już w październiku 2018! - Obrazek 1

 • Grüß Gott aus Bayern!

  Grüß Gott aus Bayern!

  VIDEO GALERIA W pierwszym tygodniu maja 15 osobowa grupa młodzieży  z I LO gościła w szkole partnerskiej w Ingolstadt. Wyjazd trwał dziewięć dni i był niesłychanie intensywny. Jak w każdej podróży zagranicznej, najcenniejsza jest  zmiana perspektywy patrzenia na innych i siebie. Oprócz zdobytych cennych spostrzeżeń kulturowych, mieliśmy okazję zobaczyć Monachium, w którym spotkaliśmy się z absolwentką  I LO, pracującą w ministerstwie finansów Bawarii, Norymbergę – miasto rodzinne rzeźbiarza Wita Stwosza oraz Jezioro Bodeńskie. Popłynęliśmy statkiem do Bregenz w Austrii, podziwiając panoramę Alp w trzech państwach europejskich. Wzięliśmy udział w zajęciach z robotyki i zwykłych lekcjach szkolnych, zajrzeliśmy do świata AUDI i BMW. Komunikacja w grupie przebiegała wyśmienicie!  Rewizyta Bawarczyków już po przerwie wakacyjnej. Tschüß und auf Wiedersehen in Polen!


   

 • Autonomia ucznia w nauczaniu języków obcych...

  Autonomia ucznia w nauczaniu języków obcych...

  We wtorek 8 maja, podczas gdy nasi absolwenci zmagali się z arkuszem maturalnym z języka angielskiego, ich nauczycielki postanowiły wzbogacić swoją wiedzę uczestnicząc w międzynarodowej konferencji organizowanej w PWSZ w Koninie pt: “Autonomia ucznia w nauczaniu języków obcych - nauczanie sprawności i podsystemów językowych”. Była to wyjątkowa okazja, żeby wysłuchać wykładów dwóch znamienitych pań profesor - Hanny Komorowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego i Leni Dam z University College w Kopenhadze (na zdjęciu), metodyków, autorek niezliczonych publikacji dotyczących nauczania języków obcych i autonomii w nauczaniu. Nasze anglistki wzięły również udział w  interesujących warsztatach metodycznych na temat rozwijania umiejętności komunikacyjnych wśród uczniów. W konferencji uczestniczyły: E. Bugaj, M. Starczewska-Staszak, A. Salzman i A. Borowiak, która występowała również jako prelegentka. Panie, pełne nowych pomysłów i zapału wracają do pracy po przerwie majowej!


  Autonomia ucznia w nauczaniu języków obcych... - Obrazek 1

 • ABSOLUTORIUM klas III

  ABSOLUTORIUM klas III

  27 kwietnia pożegnaliśmy absolwentów klas III rocznik 1999.Uroczyste absolutorium tradycyjnie stało się okazją do podsumowania spędzonych w szkole trzech lat, słów wdzięczności za wszystkie przeżyte razem chwile, refleksji nad mijającym czasem.Wszystkim bohaterom tegorocznej uroczystości  wręczono karty absolwenta,a wyróżniający się w nauce, sporcie, działalności artystycznej i społecznej uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. W tych ważnych chwilach absolwentom towarzyszyli rodzice i...muzyka Jana A.P. Kaczmarka, absolwenta naszej szkoły. Miłym akcentem tegorocznego absolutorium stało się wręczenie przez przedstawiciela lokalnych mediów - Tristana Tomczaka - dyplomu i statuetki dla naszego liceum za zajęcie drugiego miejsca w plebiscycie na najpiękniejszy polonez studniówkowy. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na maturze i trafnych wyborów dalszych życiowych dróg. Zobacz też: Polonez na rynku: mediafotorelacja

 • "Czy w Koninie słychać gwarę?"

  "Czy w Koninie słychać gwarę?"

  25.04.2017r. odbyła sie na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu IV Międzyszkolna Konferencja Popularnonaukowa, w której wzięli udział uczniowie kl. Ia pod opieką p. A. Andrzejak-Wasilewskiej. Grupa z naszej szkoły pod przewodnictwem p. doktora Błażeja Osowskiego i p. A. Wydrzyńskiej-Roszak przedstawiła prezentację pt. "Czy w Koninie słychać gwarę?”. Mieliśmy też możliwość wysłuchania interesujących prezentacji kolegów i koleżanek z liceów w Poznaniu i Lesznie, np. o buncie poetów Pokolenia '68 i współczesnych, czy współczesnych mediach. Świetną propozycją zorganizowaną przez jedno z kół naukowych był konkurs pt "Gwaronerzy" inspirowany "Milionerami". Współzawodniczyły dwie dwuosobowe drużyny - my i koledzy i koleżanki z Leszna. Mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę nt. gwary, znaczenia wyrazów i historii języka polskiego. Było tak jak w "Milionerach" -  ta sama muzyka, napięcie podsycane przez prowadzącą, możliwość skorzystania z pomocy ekspertów IFP i oczywiście nagrody. Podbudowani sukcesem w konkursie, bez trudu zaprezentowaliśmy przed szeroką widownią nasz projekt i w dobrych humorach poszliśmy zwiedzać klimatyczne wydziały Filologii Polskiej. Pragniemy podziękować p. A Wydrzyńskiej- Roszak i p. doktorowi Błażejowi Osowskiemu za pomoc w przygotowaniu naszej prezentacji.

   

 • Spotkanie z poetą

  Spotkanie z poetą

  25 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie ze Stefanem Rusinem-poetą,plastykiem,krytykiem literackim.Uczestniczący w spotkaniu uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wierszy w wykonaniu ich autora, wziąć udział w rozmowie o początkach drogi twórczej, poetyckich inspiracjach i podróżach.Interesującym wątkiem spotkania były wspomnienia pana Stefana Rusina z lat szkolnych spędzonych w naszym liceum. Ze względu na kameralny charakter spotkania uczestniczyła w nim niewielka grupa uczniów, zaproszony gość obiecał jednak, że chętnie spotka się kolejny raz z młodymi twórcami próbującymi swoich sił w różnych dziedzinach sztuki, by podzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

 • I LO na Poznańskim Festiwalm Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

  I LO na Poznańskim Festiwalm Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

  GALERIA Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu 24 kwietnia 2018 r. uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. I. Czajkowskiej oraz p. A. Karmowskiej-Gałązki kolejny raz wzięli udział w "Festiwalu Nauki i Sztuki" na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Uczniowie obserwowali tkanki zwierzęce w pracowni wirtualnego mikroskopu. Przebierając się w specjalne stroje, wzięli udział w poszukiwaniu kleszczy w pobliskim parku, a następnie pod binookularami analizowali ich budowę i czynności życiowe. Obserwowali i wykonywali eksperymenty na zajęciach pt. „Sekrety roślin” oraz wyjaśniali skąd bierze się różnorodność kolorystyczna świata roślinnego. Samodzielnie obserwowali ich lokalizację, poznawali funkcję, a także udowodnili, że kolory w roślinach są często składanką różnych barwników. W czasie zajęć "neurobiologia od kuchni" uczniowie poznawali sposoby wykonywania preparatow przy pomocy mikrotomu oraz poznali budowę i funkcję mózgu.

  I LO na Poznańskim Festiwalm Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - Obrazek 1  I LO na Poznańskim Festiwalm Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - Obrazek 2
strona:

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć