• Dzień Różowej Wstążki

  GALERIA W ramach cyklu "Klasa rządzi" 18.10 w naszej szkole odbył się Dzień Różowej Wstążki. Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Z tej okazji klasa III d udekorowała różowymi balonami oraz plakatami korytarze. Uczniom, nauczycielom oraz pracownikom zostały rozdane różowe wstążki jako symbol walki z rakiem piersi. Wszyscy chętnie zaangażowali się w przeprowadzaną akcję. Na godzinach wychowawczych dla klas I-III została przedstawiona prezentacja dotycząca tej tematyki.

 • Belferki 2017

  Społeczność uczniowska dokonała w tym roku następujących wyborów, przyznając poszczególne miejsca we wskazanych kategoriach. Oto zwycięzcy (trzy pierwsze miejsca): Sama słodycz: 1. R. Lasota, 2. L. Bąkowska- Rybak, 3. A. Rogowska. Mroczny Rycerz: 1.D. Tęcza, 2. Sz. Jagodziński, 3. K. Szefliński. Ikona stylu: 1. A. Kędziora –Kurz, 2. A. Andrzejak- Wasilewska, 3. R. Lasota. Perfekcja w każdym calu:1. K. Szefliński, 2. R. Lasota, 3. A. Namysł. 45 minut to za mało: 1. I. Czajkowska, 2. A. Nowik, 3. G. Szopa. Najlepszy duet dyrektorski (nagroda specjalna SU): E. Świder i L. Bąkowska–Rybak. Wszystkim nominowanym i zwycięzcom gratulujemy! Za rok nowe kategorie!

   

 • Kampania wyborcza i wybory w I LO

  4 października odbyła się tradycyjna debata przedwyborcza. Przed szkolnym gremium zaprezentowały się trzy sztaby wyborcze, które przedstawiły swoje plany działania. Debata była dobrą okazją do zapoznania się osobiście z kandydatami, na których w czwartek 5 października młodzież oddała swoje głosy już podczas wyborów. Jak co roku podczas prezentacji panowała radosna atmosfera. Same wybory przebiegły również spokojnie. Wszystkim trzem sztabom życzymy po równo powodzenia w wyborach. Wyniki tradycyjnie zostaną ogłoszone podczas Dnia Patrona.

   

 • Sztafetowe Biegi Przełajowe - 29.09.2017

  GALERIA Sztafetowe Biegi Przełajowe, które w tym roku szkolnym otworzyły współzawodnictwo sportowe w naszym mieście, odbyły się w parku 700-lecia w Koninie - Morzysławiu. Każda szkolna sztafeta składała się z 10 zawodników lub zawodniczek. W zawodach tych wzięły udział reprezentacje naszego liceum. Sukcesami tym razem nie możemy się pochwalić, aczkolwiek liczy się przede wszystkim sam start i czysta rywalizacja zgodnie z zasadą “fair play”. Serdecznie gratulujemy zawodniczkom i zawodnikom.

   
 • 155 tulipanów z okazji 155 lecia I LO w Koninie

  MEDIA GALERIA  I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie wkrótce świętować będzie 155 lat istnienia. Posadzenie 155 tulipanów przez uczniów wszystkich klas I, II i III oraz nauczycieli i pracowników administracji było pierwszym symbolicznym wydarzeniem rozpoczynającym rok jubileuszowy. Tulipanowa gorączka udzieliła się również dziennikarce Przeglądu Konińskiego będącej absolwentką naszej szkoły, która jak inni zasadziła swoją cebulkę przed budynkiem szkoły. Tulipanowa akcja została przeprowadzona w ramach projektu szkolnego „Klasa rządzi”. Koordynatorem przedsięwzięcia byli uczniowie kl.3 c wraz z wychowawcą. Klasa 3c „zarządziła”, że wyróżni dyplomami 3 klasy, które  najbardziej entuzjastycznie podeszły do zadania, czyli 3d, 3e i 1f. Upragniona „enka” wędruje do uczniów klasy 3d.


   

 • Dzień Chłopca w I LO

  Z okazji Dnia Chłopca klasa 3B zorganizowała koncert muzyczny i konkurs na Klasowy Look. Zaśpiewali dla nas: Paulina Kaźmierczak, Oliwia Woźniak i Aleksander Majewski. Zespół zagrał w składzie: Dominik Zimny, Piotr Staszak, Mateusz Mench, Nikola Banaszak, Wiktor Pawlak, Wiktoria Jankowiak, Oliwia Frątczak, Katarzyna Zioło, Natalia Włodarczyk, Alan Woźniak, Konrad Wiśniewski, Zuzanna  Figaj. Koncert przebiegał w zabawowej atmosferze, co możecie zobaczyć na filmiku :) Wszystkie klasy zachwyciły nas swoim zaangażowaniem w przygotowanie Klasowego Look’u. Na podstawie nadesłanych fotografii i po podliczeniu osób na nich przedstawionych jury (wicedyrektor Lilia Bąkowska-Rybak i wychowawca 3B Emilia Bugaj w porozumieniu z uczniami klasy 3B)  zdecydowało, że nagrodę główną - N-klasową -  przyznaje się klasie 1F a wyróżnienia klasom: 1B, 1C, 1E, 2D, 2E. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy a wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.

 • Klaudia Chojnacka wyróżniona w międzynarodowym konkursie!

  Jury Konkursu Muzyczno Graficznego & Literackiego The International Kosciuszko Bicentenary Competition zorganizowanego przez Kosciuszko Heritage Inc. oceniło 358 prac  nadesłanych z 18 krajów: Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Liban, Polska, Rosja, USA, Tajwan, Ukraina, Wielka Brytania. W sumie przydzielono 58 nagród. W kategorii literackiej - 172 prace, w tym po polsku 140, w większości proza ( 89). W kategorii graficznej 142 prace, w tym 81 prac nadesłanych przez dorosłych a 61 przez młodzież. W kategorii muzycznej  44 utwory, w tym 29 piosenek po polsku, 8 po angielsku oraz 7 kompozycji. W kategorii graficznej - młodzież, wyróżnienie zdobyła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie - Klaudia Chojnacka, klasa 3f, za rysunek pt. "Ty łap za kosę". Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!

   

 • Wolontariat w I LO

  GALERIA W weekend 29-30 wrześnie młodzież naszego liceum wspierała akcję “Podziel się dobrym posiłkiem. Zmień dietę Sebastiana.” Naszych wolontariuszy można było spotkać w sklepie Lidl, przy ul. Szarych Szeregów. Zebrano około 350 kg żywności, typu kasze, odżywki, płatki itp. Kolejny raz mogliśmy pomóc potrzebującym, dziękujemy za wsparcie uczennicom, na których może polegać szkolny klub PCK.

 • Skakaliśmy dla Kasi

  W dniu 29.09 na boisku szkolnym odbyła się akcja pod hasłem „Konin skacze dla Kasi”. Przy wsparciu z-cy Prezydenta Miasta Konina -  Sławomira Lorka, uczniowie, dyrekcja oraz grono pedagogiczne wspólnie przez minutę skakało przez skakankę. W ten sposób chcieliśmy pomóc niepełnosprawnej osobie w nagłośnieniu jej sytuacji. Poniżej  linki do strony z informacjami o Katarzynie Ziarniewicz, dla której organizowana jest akcja. Dziękujemy za wsparcie.  http://www.kawalek-nieba.pl/kasia-ziarniewicz/   https://www.siepomaga.pl/kasia-ziarniewicz

 • Zakładamy Koło Historyczne!

  Drodzy Uczniowie. Ankieta przeprowadzona w roku szkolnym 2016/2017 wykazała, że istnieje grupa młodzieży zainteresowanej udziałem w zajęciach Koła Historycznego. Bardzo proszę, aby wszyscy uczniowie zainteresowani zgłosili się do mnie do sali 140. Założenia koła przewidują regularne zajęcia z uczniami zainteresowanymi poszerzaniem wiedzy z historii. Tematyka zajęć może być ustalana wspólnie z uczniami. Osoby chętne będą mogły przygotować wybrane zagadnienia, aby sprawdzić swoją wiedzę, a także umiejętności prezentacji. Proponuję np. blok tematyczny "Największe konflikty zbrojne i bitwy w historii świata, Europy i Polski od starożytności do II wojny światowej". Przede wszystkim czekam na propozycje samych uczniów. Szymon Jagodziński
 • X Dzień Serca w I LO

  GALERIA Po ogólnopolskich obchodach Światowego Dnia Serca, które odbyły się 24 września, przyszedł czas na Szkolny Dzień Serca, którym objęliśmy uczniów klas pierwszych. W środę 27 września odbył się wykład w tematyce profilaktyki chorób układu krążenia, a także sportowy turniej rekreacyjny. W ramach tegorocznego wykładu każda klasa wykonała test wydolności układu sercowo-naczyniowego. Najlepszą kondycją układu krążenia wykazała się klasa Ie, to również zwycięzcy turnieju sportowego. Drugie miejsce uzyskała klasa Ic, a na trzecim stopniu podium uplasowała się klasa Ib. Gratulujemy.

   

 • „Nienuda” na wymianie!

  GALERIA FILM Rewizyta naszych znajomych z partnerskiego Katharinen–Gymnasium była pełna aktywności. Dlaczego? W Koninie odwiedziliśmy Prezydenta Miasta, odbyliśmy guided tour in Konin in English, stworzyliśmy galerię wymiany, połączyliśmy się także live z Mongolią . Przekonaliśmy się, że taniec to wdzięczny i uniwersalny język komunikacji. Graliśmy też w piłkę, pływaliśmy na basenie, graliśmy w kręgle i byliśmy na paintballu. Wzięliśmy udział w angielskojęzycznej lekcji chemii In a yellow light of sodium oraz Europa Quiz. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat uczestnictwa PNWM - zapewne przyda się do portfolio. Program był zrealizowany przy wsparciu finansowym Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
 • ŚNIADANIE INTEGRACYJNE Z 3A!

  GALERIA, FILM, MEDIA, LM.PL  21.09.2017 r. w naszej szkole odbyło się „śniadanie integracyjne”.  Było to nietypowe wydarzenie ponieważ cała społeczność szkolna ucztowała na szkolnym boisku. Na długiej przerwie zamieniliśmy je w prawdziwy plac piknikowy. Mogliśmy nie tylko posmakować pysznych dań, ale również porozmawiać i posłuchać muzyki. Śniadania przygotowane przez poszczególne klasy były oceniane przez specjalnie powołaną w tym celu Komisję, która zdecydowała, że zostaną nagrodzone następujące klasy: 3e, 1f, 2c. Zwycięskie klasy otrzymały “N klasowe” do wykorzystania w I półroczu. Wszystkim gratulujemy! Warto dodać, że w tym czasie gościliśmy również grupę uczniów ze szkoły partnerskiej w Ingolstadt. To potwierdza naszą opinię, że jesteśmy szkołą pielęgnujące nie tylko tradycję, ale również dobre stosunki międzynarodowe. To pierwsze tego typu spotkanie w historii naszej szkoły. Czekamy na kolejne! Koordynatorem projektu była klasa IIIa, a spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Klasa rządzi”. 

    

   

 • Edukacja o Holokauście

  GALERIA “20.09.2017r. wyjechaliśmy do Oświęcimia, aby zwiedzić były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W wycieczce uczestniczyły trzecie klasy I LO. Na początku odwiedziliśmy obóz macierzysty Auschwitz I, gdzie mogliśmy poznać system życia codziennego więźniów oraz proces eksterminacji. Zwiedziliśmy bloki obozowe, w których mieszkali więźniowie oraz zapaliliśmy symboliczny znicz pod Ścianą Straceń obok bloku 11, miejsca rozstrzelania ok. 11 tys. ludzi. Zobaczyliśmy również przerażające dowody zbrodni ludobójstwa na terenie obozu w postaci: włosów, butów, okularów oraz zdjęć. Następnie pojechaliśmy do Auschwitz II-Birkenau. Tam stanęliśmy na rampie kolejowej, gdzie lekarz SS dokonywał selekcji, kierując ludzi na śmierć lub do wyniszczającej pracy. Przeszliśmy również drogą skazanych na śmierć w komorze gazowej oraz zobaczyliśmy, jak żyli ludzie, którym pozwolono umrzeć przy pracy. Zwiedzanie miejsca zagłady ponad miliona ludzi przebiegało w atmosferze smutku i zadumy, do którego dostosowała się deszczowa, jesienna aura, wzmacniając jeszcze przytłaczające wrażenie, towarzyszące nam także w drodze powrotnej. Tego miejsca nie można nigdy zapomnieć, tak jak i okrutnej prawdy, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Relacja uczestniczki wycieczki  Dżesika z klasy IIId. 
     
 • Żywe spotkania z historią - kontynuacja

  18 września 2017 roku Honorowy Klub Wnuka Sybiraka odbył kolejną lekcję w ramach realizacji projektu zatytułowanego „Żywe spotkania z historią”. Zajęcia te miały miejsce w Izbie Pamięci Związku Sybiraków w I LO w Koninie. Na lekcjach tych Sybiracy przekazują młodzieży prawdę historyczną o losach Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Na dzisiejszych zajęciach gościliśmy Panie, które w latach 30 – tych zostały wywiezione do Kazachstanu. Do Polski udało im się dopiero powrócić po 2000 roku. Przedstawione przez nie swoje przeżycia, wzbudziły wśród młodzieży duże zainteresowanie i głębokie współczucie. W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania młodzieży z przedstawicielami Związku Sybiraków, by pamięć o zesłańcach nie zaginęła.
   
    
 • The Pythagorean Theorem czyli matematyka po angielsku! Tylko w I LO!

  15. 09.2017 w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Koninie odbyła się lekcja matematyki w języku angielskim  „Pythagorean Theorem” czyli „Twierdzenie Pitagorasa”. Nauczycielka matematyki tak relacjonuje swoje doświadczenie: „Nie była to moja pierwsza lekcja matematyki w języku angielskim. W poprzednim roku szkolnym w klasie 1d i 2d  prowadziłam już lekcję  „Midpoint of a line segment”  czyli „Środek odcinka”. Prowadzenie lekcji matematyki w języku angielskim jest niewątpliwie sporym wyzwaniem dla mnie, gdyż język matematyki jest już sam w sobie specyficzny.  Matematyka wymaga języka angielskiego specjalistycznego np. sformułowań pierwiastek kwadratowy z 9 jest równy 3 czy zastosuj wzory na pierwiastki równania kwadratowego czy mając współrzędne środka odcinka i współrzędne   jednego z jego końców, wyznacz współrzędne drugiego końca odcinka itp. W przygotowaniu lekcji dużą pomocą służą mi podręczniki, które zostały zakupione w ramach realizowanego projektu Dwujęzyczność w I LO przyszłością uczniów i nauczycieli PO WER 2016. Program nauczania matematyki w Anglii i Polsce niewiele się różni, chociaż niektóre zagadnienia są inaczej wprowadzane. Nie ukrywam, że czytanie książek z matematyki po angielsku jest bardzo interesującym doświadczeniem.” 


  Należy dodać, że po przeprowadzeniu lekcji i analizie ankiet wypełnionych przez uczniów da się zauważyć, że większość  z nich jest również otwarta na nowe wyzwania i ciekawa tego, jak wygląda „matematyka po angielsku”. Bardzo budujące są komentarze uczniów:
  - Bardzo fajny i nowy pomysł, który zaproponował coś ciekawego
  - Świetny pomysł, nauka nowego słownictwa, zaspokojenie ciekawości pod względem zadań w języku angielskim
  - Powinno być więcej lekcji tego typu, super doświadczenie, podobało mi się
  - Lekcja matematyki po angielsku minęła przyjemnie, mimo trudności. Uważam, że była to fajna odmiana lekcji.

  „Znacznej większości uczniów lekcja matematyki w języku angielskim podobała się, a język angielski nie utrudnił im zrozumienia zagadnienia realizowanego na lekcji. Uczniowie ci w przyszłości chcieliby się   jeszcze spotkać  z językiem angielskim na matematyce. Lekcja przedmiotowa w języku angielskim jest dużym wyzwaniem zarówno dla uczniów jak i dla nauczyciela, ale żeby iść do przodu i rozwijać się,  trzeba stawiać sobie nowe wyzwania.“- podsumowuje mgr Wioletta Orligóra.

   

    
   

 • Dzień Sybiraka 2017

  17 września 1939 roku jest dniem rozpoczynającym Wielką Martyrologię Polaków na Wschodzie. Sejm RP podjął decyzję, że dzień ten będzie „Dniem Sybiraka”. W tym symbolicznym dniu, jak zawsze jesteśmy z naszymi przyjaciółmi – Sybirakami. Obchody „Dnia Sybiraka” rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Wojciecha w Morzysławiu. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym zsyłki Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Po tym akcie przeszliśmy do Sali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie zostały wygłoszone przemówienia m.in. przez Prezydenta Miasta Konina - Pana Józefa Nowickiego, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego – Panią Zofię Itman oraz kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich – Pana Jacka Botora.
  Miłym akcentem tego wydarzenia było postanowienie Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraka, który postanowił odznaczyć Panią dyrektor Elżbietę Świder „Odznaką Honorową Sybiraka”. Obchody zakończył krótki program artystyczny przygotowany przez Marysię, Wiktorię, Weronikę, Igę, Kasię i Oskara z Honorowego Klubu Wnuka Sybiraka. W tegorocznej uroczystości po raz pierwszy brała udział nowy wicedyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki – Pani Lilia Bąkowska-Rybak. W trakcie obchodów godnie wspierał nas Poczet Sztandarowy naszej szkoły.
   
    
 • Akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2017"

  GALERIA Jak co roku przystąpiliśmy do sprzątania okolic naszej szkoły w ramach ekologicznej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2017". W piątek 15 września 2017 r. w ramach zajęć wychowania fizycznego młodzież wraz z nauczycielami udała się do ustalonych wcześniej miejsc, które wymagały posprzątania. 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć