• Seminarium w Krzyżowej już w październiku 2018!

  GALERIA Z przyjemnością informujemy, iż w październiku 2018 odbędzie się polsko-niemieckie seminarium prawnicze w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej pod Wrocławiem. Przez kilka dni uczniowie naszej szkoły, w towarzystwie rówieśników ze szkoły partnerskiej z Celle, wezmą udział w symulacjach rozpraw sądowych pod okiem czynnych zawodowo sędziów z Brunszwika i Wrocławia. Dodatkową wartością seminarium jest lekcja historii w miejscu, gdzie w latach 40-tych i roku 1989 miały miejsce ważne wydarzenia dla obu krajów. Będziemy również intensywnie rozmawiać o życiu w Europie opartym na wzajemnym szacunku, dialogu i gotowości do pojednania.

   

  Seminarium w Krzyżowej już w październiku 2018! - Obrazek 1

 • Grüß Gott aus Bayern!

  VIDEO GALERIA W pierwszym tygodniu maja 15 osobowa grupa młodzieży  z I LO gościła w szkole partnerskiej w Ingolstadt. Wyjazd trwał dziewięć dni i był niesłychanie intensywny. Jak w każdej podróży zagranicznej, najcenniejsza jest  zmiana perspektywy patrzenia na innych i siebie. Oprócz zdobytych cennych spostrzeżeń kulturowych, mieliśmy okazję zobaczyć Monachium, w którym spotkaliśmy się z absolwentką  I LO, pracującą w ministerstwie finansów Bawarii, Norymbergę – miasto rodzinne rzeźbiarza Wita Stwosza oraz Jezioro Bodeńskie. Popłynęliśmy statkiem do Bregenz w Austrii, podziwiając panoramę Alp w trzech państwach europejskich. Wzięliśmy udział w zajęciach z robotyki i zwykłych lekcjach szkolnych, zajrzeliśmy do świata AUDI i BMW. Komunikacja w grupie przebiegała wyśmienicie!  Rewizyta Bawarczyków już po przerwie wakacyjnej. Tschüß und auf Wiedersehen in Polen!


   

 • Autonomia ucznia w nauczaniu języków obcych...

  We wtorek 8 maja, podczas gdy nasi absolwenci zmagali się z arkuszem maturalnym z języka angielskiego, ich nauczycielki postanowiły wzbogacić swoją wiedzę uczestnicząc w międzynarodowej konferencji organizowanej w PWSZ w Koninie pt: “Autonomia ucznia w nauczaniu języków obcych - nauczanie sprawności i podsystemów językowych”. Była to wyjątkowa okazja, żeby wysłuchać wykładów dwóch znamienitych pań profesor - Hanny Komorowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego i Leni Dam z University College w Kopenhadze (na zdjęciu), metodyków, autorek niezliczonych publikacji dotyczących nauczania języków obcych i autonomii w nauczaniu. Nasze anglistki wzięły również udział w  interesujących warsztatach metodycznych na temat rozwijania umiejętności komunikacyjnych wśród uczniów. W konferencji uczestniczyły: E. Bugaj, M. Starczewska-Staszak, A. Salzman i A. Borowiak, która występowała również jako prelegentka. Panie, pełne nowych pomysłów i zapału wracają do pracy po przerwie majowej!


  Autonomia ucznia w nauczaniu języków obcych... - Obrazek 1

 • ABSOLUTORIUM klas III

  27 kwietnia pożegnaliśmy absolwentów klas III rocznik 1999.Uroczyste absolutorium tradycyjnie stało się okazją do podsumowania spędzonych w szkole trzech lat, słów wdzięczności za wszystkie przeżyte razem chwile, refleksji nad mijającym czasem.Wszystkim bohaterom tegorocznej uroczystości  wręczono karty absolwenta,a wyróżniający się w nauce, sporcie, działalności artystycznej i społecznej uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. W tych ważnych chwilach absolwentom towarzyszyli rodzice i...muzyka Jana A.P. Kaczmarka, absolwenta naszej szkoły. Miłym akcentem tegorocznego absolutorium stało się wręczenie przez przedstawiciela lokalnych mediów - Tristana Tomczaka - dyplomu i statuetki dla naszego liceum za zajęcie drugiego miejsca w plebiscycie na najpiękniejszy polonez studniówkowy. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na maturze i trafnych wyborów dalszych życiowych dróg. Zobacz też: Polonez na rynku: mediafotorelacja

 • "Czy w Koninie słychać gwarę?"

  25.04.2017r. odbyła sie na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu IV Międzyszkolna Konferencja Popularnonaukowa, w której wzięli udział uczniowie kl. Ia pod opieką p. A. Andrzejak-Wasilewskiej. Grupa z naszej szkoły pod przewodnictwem p. doktora Błażeja Osowskiego i p. A. Wydrzyńskiej-Roszak przedstawiła prezentację pt. "Czy w Koninie słychać gwarę?”. Mieliśmy też możliwość wysłuchania interesujących prezentacji kolegów i koleżanek z liceów w Poznaniu i Lesznie, np. o buncie poetów Pokolenia '68 i współczesnych, czy współczesnych mediach. Świetną propozycją zorganizowaną przez jedno z kół naukowych był konkurs pt "Gwaronerzy" inspirowany "Milionerami". Współzawodniczyły dwie dwuosobowe drużyny - my i koledzy i koleżanki z Leszna. Mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę nt. gwary, znaczenia wyrazów i historii języka polskiego. Było tak jak w "Milionerach" -  ta sama muzyka, napięcie podsycane przez prowadzącą, możliwość skorzystania z pomocy ekspertów IFP i oczywiście nagrody. Podbudowani sukcesem w konkursie, bez trudu zaprezentowaliśmy przed szeroką widownią nasz projekt i w dobrych humorach poszliśmy zwiedzać klimatyczne wydziały Filologii Polskiej. Pragniemy podziękować p. A Wydrzyńskiej- Roszak i p. doktorowi Błażejowi Osowskiemu za pomoc w przygotowaniu naszej prezentacji.

   

 • Spotkanie z poetą

  25 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie ze Stefanem Rusinem-poetą,plastykiem,krytykiem literackim.Uczestniczący w spotkaniu uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wierszy w wykonaniu ich autora, wziąć udział w rozmowie o początkach drogi twórczej, poetyckich inspiracjach i podróżach.Interesującym wątkiem spotkania były wspomnienia pana Stefana Rusina z lat szkolnych spędzonych w naszym liceum. Ze względu na kameralny charakter spotkania uczestniczyła w nim niewielka grupa uczniów, zaproszony gość obiecał jednak, że chętnie spotka się kolejny raz z młodymi twórcami próbującymi swoich sił w różnych dziedzinach sztuki, by podzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

 • I LO na Poznańskim Festiwalm Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

  GALERIA Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu 24 kwietnia 2018 r. uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. I. Czajkowskiej oraz p. A. Karmowskiej-Gałązki kolejny raz wzięli udział w "Festiwalu Nauki i Sztuki" na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Uczniowie obserwowali tkanki zwierzęce w pracowni wirtualnego mikroskopu. Przebierając się w specjalne stroje, wzięli udział w poszukiwaniu kleszczy w pobliskim parku, a następnie pod binookularami analizowali ich budowę i czynności życiowe. Obserwowali i wykonywali eksperymenty na zajęciach pt. „Sekrety roślin” oraz wyjaśniali skąd bierze się różnorodność kolorystyczna świata roślinnego. Samodzielnie obserwowali ich lokalizację, poznawali funkcję, a także udowodnili, że kolory w roślinach są często składanką różnych barwników. W czasie zajęć "neurobiologia od kuchni" uczniowie poznawali sposoby wykonywania preparatow przy pomocy mikrotomu oraz poznali budowę i funkcję mózgu.

  I LO na Poznańskim Festiwalm Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - Obrazek 1  I LO na Poznańskim Festiwalm Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - Obrazek 2
 • Finał I Ligii XIX Wielkopolskich Igrzysk w Aerobiku Grupowym

  GALERIA V miejsce w aerobiku grupowym w Wielkopolsce zajęły dziewczyny z I LO Konin. Brawo! Skłąd naszej drużyny: Patrycja Olejnik, Maja Skalska, Julia Zbyszewska, Julia Tralewska, Maria Kurtas, Marta Przybylak, Alicja Walczak, Oliwia Raszewska, Katarzyna Poturała.​ Gratulujemy!
 • "Jeden z Jedenastu" z okazji Dnia Ziemi

  W dniu 25 kwietnia 2018 roku klasa 1f, w ramach projektu "Klasa rządzi", przeprowadziła turniej  "Jeden z Jedenastu" dotyczący zagadnień przyrodniczych i ekologicznych. Turniej ten odbył się z okazji przypadającego w ubiegłą niedzielę Dnia Ziemi. Z pytaniami zmierzyli się przedstawiciele pięciu klas pierwszych oraz czterech klas drugich. Zwyciężyła uczennica klasy 2c Natalia Włodarczyk, która  wywalczyła "słodki kuferek" dla swojej klasy. Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za udział, a zwyciężczyni serdecznie gratulujemy! Pragniemy również przypomnieć, że do piątku, 27 kwietnia, zbieramy karmę dla potrzebujących zwierząt z konińskiego schroniska (klasa 1f, sala 152). 

  Zachęcamy też wszystkich do ekologicznego sposobu podróżowania – każdy kto posiada rower i może nim przyjechać do szkoły - do dzieła! W piątek, o godzinie 10.30 zrobimy wspólne zdjęcie cyklistów na szkolnym boisku!

  Dzisiejszy turniej był ostatnim przedsięwzięciem klasowym w ramach naszego szkolnego projektu. Na zakończenie, 27 kwietnia 2018 roku, razem zasadzimy krzak bzu! Dziękujemy wszystkim klasom za przeprowadzone projekty i czekamy na jeszcze!

 • Żegnamy absolwentów

  FILM GALERIA W dniu 18 kwietnia 2018 r. klasa 1e w ramach projektu  „Klasa rządzi” pożegnała absolwentów. Spotkanie odbyło się na auli szkolnej, gdzie zaproszono 175 uczniów klas trzecich. Uczniowie klasy 1 e postanowili przypomnieć wszystkim maturzystom ich działania tak na terenie I LO, jak i poza murami szkoły, przygotowując pokazy zdjęć. Widzieliśmy więc naszych kolegów podczas realizacji różnych projektów, wycieczek, ale także podczas mniej oficjalnych zdarzeń. Podczas tej krótkiej podróży w czasie był i śmiech i zaduma. Projekcji slajdów towarzyszyły życzenia kierowane dla przyszłych lekarzy, inżynierów, adwokatów, podróżników, psychologów czy architektów. W części muzycznej młodsi koledzy zaśpiewali piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”; z przyjemnością do jej wykonania włączyli się maturzyści. Zakończeniem był słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów klasy 1 e. Spotkaniu towarzyszyło przesłanie, że „Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy”. Maturzyści chwilę wcześniej symbolicznie pożegnali się ze szkołą i miastem, tańcząc na placu Wolności poloneza.

 • I LO w finale okręgowym XXXIII Olimpiady Ekologicznej w Poznaniu

  14 kwietnia 2018 uczennice naszej szkoły: Basia Duchniewska i Wiktoria Dubanosow z kl. IId (o profilu biologiczno-chemicznym) wzięły udział w finale okręgowym XXXIII Olimpiady Ekologicznej w Poznaniu (opiekun: p. I.Czajkowska). Rywalizacja była zacięta, ponieważ w zawodach wzięło udział 84 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych. Do etapu centralnego  przeszło tylko 7 osób. Niestety, dziewczynom nie udało się dojść na najwyższy szczyt, ale i tak gratulujemy im ogromnej wiedzy ekologicznej i zdobytych doświadczeń - po prostu jesteśmy dumni. Być może za rok spróbują jeszcze raz. A oto przykładowe pytanie:

  Reliktem polodowcowym jest:

  a) obuwik pospolity

  b) chamedafne północna

  c) sosna limba

  Która odpowiedź jest poprawna?

   

  I LO w finale okręgowym XXXIII Olimpiady Ekologicznej w Poznaniu - Obrazek 1  I LO w finale okręgowym XXXIII Olimpiady Ekologicznej w Poznaniu - Obrazek 2

   

  chamedafne północna!

 • Jakie kompetencje powinien mieć współczesny tłumacz?

  17 kwietnia 2018 r. trzynastoosobowa grupa klasy IC wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. ,,Kompetencje Współczesnego Tłumacza’’, zorganizowanym przez PWSZ Konin. Dyskusję prowadziło sześciu prelegentów zajmujących się na co dzień tłumaczeniami z zakresu wielu dziedzin. Prowadzący opowiedzieli na czym polega praca tłumacza, jakie są rodzaje tłumaczeń oraz czego oczekuje się od tłumaczy z punktu widzenia pracodawcy. Prelegenci podzielili się również kilkoma interesującymi anegdotami z życia tłumacza. Przytoczone przykłady pokazały, że ten niedoceniany zawód jest bardzo wymagający i odgrywa ważną rolę w wielu wydarzeniach. Ten panel z pewnością pomoże Licealistom podjąć decyzję o dalszej edukacji.

  Jakie kompetencje powinien mieć współczesny tłumacz? - Obrazek 1  Jakie kompetencje powinien mieć współczesny tłumacz? - Obrazek 2
   

 • Akcja Żonkile

  GALERIA Uczniowie i nauczyciele I Liceum 19 kwietnia  uczestniczyli w ogólnopolskiej Akcji Żonkile  organizowanej  w 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Młodzież klasy II A przygotowała papierowe żonkile, tablice i plakaty z hasłem "Łączy nas pamięć"  dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, przeszła również w marszu od budynku dawnej synagogi na ul. Mickiewicza na miejsce  cmentarza żydowskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

 • I LO na Politechnice Poznańskiej

  GALERIA 19 kwietnia uczniowie klas 1f, 2d, 2e i 3e pod opieką p. Agnieszki Gantzke-Parus i p. Krzysztofa Szeflińskiego udali się na Drzwi Otwarte na Politechnikę Poznańską. Wszyscy uczestnicy zapoznali się z ofertą poszczególnych wydziałów uczelni, brali udział w ciekawych wykładach i warsztatach. Otworzyły się przed nimi drzwi laboratoriów, z których na co dzień korzystają studenci. Mieli okazję zbudować i zaprogramować roboty, usiąść za sterami symulatora lotów, czy też wywołać wysokie napięcie i burzę w laboratorium. Na zakończenie wysłuchali wykładu pt. "Jak polubić matematykę (i przy okazji zdać maturę)" oraz obejrzeli pokaz "Fiza rządzi, fiza radzi, fiza nigdy Cię nie zdradzi".

  I LO na Politechnice Poznańskiej - Obrazek 1

 • Drzwi otwarte na Wydziale Filologicznym w PWSZ

  We wtorek 10 kwietnia grupa 25 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką pań E. Bugaj i A. Salzman, wzięła udział w warsztatach i wykładach organizowanych przez PWSZ w Koninie w ramach Drzwi Otwartych na Wydziale Filologicznym. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat dlaczego warto uczyć się języków obcych i studiować filologię, a także jak skutecznie przygotować się do egzaminu maturalnego z języka obcego. Część uczniów, przygotowująca się do matury z języka angielskiego i niemieckiego, zdecydowała się praktycznie sprawdzić swoje umiejętności w trakcie próbnego egzaminu ustnego natomiast pozostali miłośnicy języków obcych uczestniczyli w warsztatach tłumaczeniowo-literackich oraz w wykładzie interaktywnym pt. „Zawód tłumacza - fakty i mity”. Wizyta na Wydziale Filologicznym w PWSZ z całą pewnością pozwoliła naszym uczniom odkryć nowe możliwości, jakie stwarza studiowanie języków obcych.

   
  Drzwi otwarte na Wydziale Filologicznym w PWSZ  - Obrazek 1 Drzwi otwarte na Wydziale Filologicznym w PWSZ  - Obrazek 2
 • „Doroczne Święcone” u Sybiraków

  Stało się już tradycją, że Honorowy Klub Wnuka Sybiraka uczestniczy w „Dorocznym Święconym” u Sybiraków.  25 kwietnia 2017 roku miała miejsce ta miła uroczystość. Spotkanie jak zwykle rozpoczęło się Marszem Sybiraków. Następnie ksiądz prałat Józef Wysocki poświęcił pokarmy, którymi symbolicznie się podzieliliśmy. Była to też dobra okazja by minutą ciszy uczcić pamięć Sybiraków, którzy w ostatnim czasie od nas odeszli. Kolejnym punktem programu było wysłuchanie sprawozdania z działalności Koła Miejskiego Związku Sybiraków w Koninie za 2016 rok. Głos zabrali również zaproszeni goście. Spotkanie zakończyło się życzeniami, abyśmy w zdrowiu mogli spotkać się na kolejnym „Dorocznym Święconym” u Sybiraków.

 • Konin i okolice – spotkanie kultur

  GALERIA Już po raz czwarty w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie odbyło się spotkanie w ramach programu Konin i okolice – spotkanie kultur. Prelekcję na temat Od rolnika do górnika. O bolesnym wykluwaniu się kultury przemysłowej wygłosił p. Robert Olejnik, dziennikarz, współpracownik regionalnego portalu LM.pl, autor cyklu artykułów poświęconych historii Konina „Konińskie wspomnienia”. Autor przybliżył nam, w formie ciekawych anegdot, trudne  początki powstawania w Koninie dużych zakładów przemysłowych oraz przedstawił sylwetki ludzi, którym zawdzięczamy rozwój kultury przemysłowej miasta i okolic.

 • Prawie na mecie w przygotowaniach….

  Oczywiście chodzi  o przygotowania do kolejnej Młodzieżowej Konferencji Popularnonaukowej, która odbędzie się w Poznaniu na Wydziale Filologii Polskiej UAM. Po raz kolejny będziemy z dumą reprezentować nasze liceum podczas spotkania wszystkich wielkopolskich klas patronackich. Czynimy ostatnie próby udoskonalenia naszego wystąpienia dotyczącego problemu języka, jakim posługują się mieszkańcy Konina. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy mamy swoją gwarę… Projektem ze strony liceum opiekuje się Arleta Wydrzyńska Roszak a opiekunem naukowym ze strony IFP jest dr Marcin Osowski.


   

strona:

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć