• I Liceum na Starówce zaprasza tegorocznych absolwentów gimnazjów na Drzwi otwarte!

   Zbliża  się czas wyboru szkoły przez  uczniów klas trzecich gimnazjów. I LO w Koninie przygotowało przemyślaną i dostosowaną do ich oczekiwań ofertę edukacyjną, z którą można będzie się zapoznać w czasie tegorocznych Drzwi otwartych - 6 kwietnia ( piątek) o godz. 12.30 w auli szkolnej przy ulicy Mickiewicza 14. Zapraszamy również do zwiedzenia budynku szkoły, zajrzenia do sal lekcyjnych, porozmawiania ze starszymi koleżankami i kolegami, spotkania z dyrekcją i  nauczycielami. I Liceum Ogólnokształcące w Koninie to szkoła z historią, tradycją i charakterem – miejsce dla ludzi z pasją, oryginalnych i kreatywnych, podążających za marzeniami oraz skutecznych w działaniu. Przyjdź, zobacz, przyłącz się! Zapraszamy do Ogólniaka na Starówce ! 

   

 • Seminarium nt. dwujęzyczności w Koninie i regionie

  Serdecznie zapraszamy Państwa na seminarium pt. “Dwujęzyczność przyszłością uczniów i nauczycieli” w dniu 21 marca, godz. 10.00-13.30. Seminarium jest podsumowaniem realizacji naszego projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2016. Głównym celem spotkania jest przedstawienie nauczania dwujęzycznego jako rozwiązania z przyszłością dla uczniów, nauczycieli i szkół. Zwieńczeniem konferencji będzie wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem oddziałów dwujęzycznych czy przygotowaniem do ich wprowadzenia uzupełniona o lekcje pokazowe z wybranych przedmiotów. Szczegóły pod numerem telefonu 63 242 87 82. Do zobaczenia!

   

   

 • Dzień liczby Pi

  W ramach projektu "Klasa rządzi" klasy I C i I F zorganizowały Dzień Liczby Pi w naszej szkole. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Jej skrócona wartość wynosi 3,14. Pi jako jedyna liczba ma swoje święto, które szczególnie popularne jest w USA. Sama data - 14 marca - również nie jest przypadkowa. W USA zapisuje się ją jako 3,14, czyli wygląda tak samo jak skrócony zapis liczby Pi. Pierwszy raz obchodzono "Dzień Liczby Pi" w 1998 roku. Na początku XVII wieku niemiecki matematyk Ludolp von Ceulen jako pierwszy człowiek rozwinął wartość liczby Pi z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Dlatego liczba Pi czasami bywa nazywana "ludolfiną". W styczniu 2010 roku francuski informatyk Fabrice Bellard obliczył liczbę Pi do prawie 2,7 biliona miejsc po przecinku. Do tej pory nikt nie podbił rekordu ustanowionego przez Francuza.

   

 • Dzień Kobiet

  GALERIA Dzień Kobiet wyjątkowo w naszej szkole odbył się 7 marca. Z tej okazji uczniowie klasy 1B  z pomocą wychowawcy p. W. Orligóry i ze wsparciem ze strony Pani wicedyrektor przygotowali pokaz mody. Jednym z zadań każdej klasy 1 i 2 było wskazanie jednej osoby i przebranie jej w modne stroje z minionych dekad. Przedstawiciele klas wyszli na wybieg wraz z klasa 1B, gdzie zaprezentowali swoje kreacje, które zostały ocenione przez jurorów. Wszyscy wywiązali się znakomicie z zadania. Klasą, która otrzymała maksymalną ilość punktów od jurorów okazała się 2B. Uczniowie tej klasy przebrali się w stylu, który był modny w  latach 60. Nagrodą jest n-ka klasowa! Gratulujemy!


   

 • Przedszkolaki w murach I LO

  GALERIA W piątkowy poranek w auli I LO pojawili się niecodzienni goście. 2 marca odwiedziły nas dzieci z okolicznych przedszkoli.  Maluchy z sąsiadującego z nami „Kosmatka", a także z przedszkoli „Sportuś" i „Wojtusiowa izba” miały okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków", przygotowane przez uczniów klasy 2b, 2f i 2c, pod opieką p. A. Salzman i p. M. Starczewskiej-Staszak. Na scenie nie zabrakło niespodzianek, wspólnego śpiewania i zabawy. Wszystkim aktorom serdecznie dziękujemy za wspaniały występ.

   

 • Sukces muzyczny!

  Z przyjemnością informujemy, że Paulina Kaźmierczak z kl.2b zajęła II miejsce, natomiast Nikola Banaszak z kl.1a otrzymała wyróżnienie w IV Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Koninie. Naszą szkołę reprezentowała również Wiktoria Walczak z kl.2b. Serdecznie gratulujemy.
 • Gala Oskarowa w I LO!

  GALERIA 2 marca 2018r. (piątek) w I LO odbyła się szkolna gala rozdania Oskarów. Uroczystość przygotowana przez klasę 1A. Ogłoszony został konkurs najlepsze odwzorowanie postaci z wylosowanego wcześniej filmu. Większość klas stanęło na wysokości zadania prezentując ciekawe i pomysłowe wizualizacje postaci filmowych. W skład jury weszli nauczyciele oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego. wszystkie pary dostały 9/10 możliwych punktów, ale najlepsza okazała się klasa 1E prezentująca bohaterów wyciągniętych prosto z filmu "Kraina Lodu". Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie! Oto zwycięzcy w typowaniu tegorocznych tematów gali Oskarowej: 2E. Gratulujemy trafnych strzałów! Nagrodą jest 25 biletów do kina.

   

 • 1 marca 2018 roku – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  1 marca po raz ósmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Po 60 latach zakłamania – „Wyklęci” żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby - jak zamordowany przez komunistów rotmistrz Witold Pilecki – warto „zachować się jak trzeba”. W tym dniu nastąpiło również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Rotmistrz Witold Pilecki – bohater narodowy”. Wzięli w nim udział - pod opieką Arlety Kędziory-Kurz - uczniowie naszej szkoły. Wśród wyróżnionych uczniów znalazły się Julia Kowalczykiewicz i Martyna Kamińska z klasy 1b oraz Natalia Sobocińska z klasy 1c.


   

 • Profesjonalny aktor w roli reżysera szkolnego spektaklu!

  MEDIA Ferie to nie tylko czas odpoczynku, niektórzy postawili na zajęcia rozwijające ich artystyczną wrażliwość. 20 lutego odbyły się bowiem w I LO warsztaty aktorskie, które poprowadził dla młodzieży Mateusz Weber – aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie a zarazem absolwent naszej szkoły. Wzięli w nich udział uczniowie klasy artystycznej 1A, będący właśnie w trakcie prób do spektaklu „Miłosne perturbacje czyli o tym, jak Mucha w Koniu się zakochała”. Młodzi aktorzy byli zachwyceni pracą z profesjonalistą, który udzielił im podczas kilkugodzinnych zajęć mnóstwa cennych rad i wskazówek dotyczących ich scenicznych kreacji. Wspólnie dopracowano też koncepcję całego spektaklu. Mateusz podzielił się oczywiście z młodzieżą swoimi dobrymi wspomnieniami z czasów, gdy uczęszczał do naszego liceum, nie zabrakło też anegdotek oraz opowieści o studiach w Akademii Teatralnej i znanych aktorach, z którymi Mateusz obecnie współpracuje na co dzień w Teatrze Dramatycznym. Wszyscy opuścili zajęcia w doskonałych humorach! Niebawem relacja z warsztatów na portalu LM.pl.

  Profesjonalny aktor w roli reżysera szkolnego spektaklu! - Obrazek 1  Profesjonalny aktor w roli reżysera szkolnego spektaklu! - Obrazek 2 Profesjonalny aktor w roli reżysera szkolnego spektaklu! - Obrazek 3 Profesjonalny aktor w roli reżysera szkolnego spektaklu! - Obrazek 4

 • Warsztaty na Wydziale Chemii, UAM

  GALERIA Dnia 5-tego stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Warsztatach Laboratoryjnych na wydziale Chemii UAM Poznań. Tematyka zajęć obejmowała samodzielne wykonanie szeregu reakcji redoks, z naciskiem na mangan i chrom. Przygotowane skrypty doświadczeń, profesjonalna aparatura, klimat uczelni, opieka nauczycieli, w tym akademickich - Prof Anny Gąsowskiej, umożliwiły pełne zrozumienie trudnych zagadnień. Po zajęciach, o stronie teoretycznej reakcji chemicznych ciekawie opowiadał na swym wykładzie Prof Lechosław  Łomozik. Następnie, w innej części miasta  młodzież miała okazję oglądać efekt konserwującego wpływu chemii na ciało ludzkie po śmierci – wystawę „Body Worlds”.  Przed końcem roku szkolnego - kolejne praktyczne atrakcje w Collegium  Chemicum – zapraszamy wszystkich chętnych.


   

 • Rozwijamy nasze zainteresowania i uczymy się od siebie nawzajem - Zima z Kościuszką na półmetku

  GALERIA Pierwszy tydzień ferii zimowych był dla wielu uczniów naszej szkoły pracowity. Podczas zajęć prowadzonych na zasadzie wolontariatu przez uczniów, nauczycieli oraz nauczycieli emerytowanych młodzież rozwijała swoje pasje, uczyła się od siebie nawzajem oraz przygotowywała się do matury. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W  szkolnej auli odbyły się warsztaty teatralne oraz muzyczne, uczniowie klasy 2a uczyli się matematyki - peer teaching - czyli uczenie się od siebie nawzajem, maturzyści rozwijali swoje umiejętności na zajęciach z języka polskiego, języka niemieckiego, matematyki, fizyki, informatyki oraz geografii. Szczególne podziękowania dla emerytowanych nauczycieli naszej szkoły p. H. Nowak za 20-godzinny kurs dla maturzystów, który był cenną lekcją interpretacji poezji oraz p. K. Gmerka, który nie tylko przeprowadził trening maturalny ale również pokazał młodzieży 100 najpiękniejszych miejsc na świecie - odwiedził je wszystkie osobiście.Wyrazy uznania i podziękowania zarówno dla prowadzących jak i uczestników.

 • Konkurs Piosenki Obcojęzycznej po raz 8 w I LO

  GALERIA VIDEO W drugim tygodniu lutego w auli I LO zrobiło się wyjątkowo klimatycznie i nastrojowo. Jak zwykle utalentowani młodzi artyści dostarczyli nam mnóstwo emocji. Śpiewali piosenki w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim. Jury, do którego składu dołączył -obok organizatorek konkursu p. Doroty Tęczy oraz p.Marzeny Grzybowskiej - przedstawiciel SU Alan Woźniak, z trudnością wytypowalo trzech najlepszych, którzy będą reprezentować szkołę w IV Powiatowym Konkursie Piosenki. Zwycięzcami zostały Paulina Kaźmierczak 2b, Nikola Banaszak 1a oraz Wiktoria Walczak 2b.  W ramach projektu "Klasa rządzi"  organizację i moderację koncertu wspierali uczniowie z kl.2 f
   

 • Wybieramy się za Odrę! Jedziesz z nami?

  Dlaczego wymiana (video)? Jesteś otwarty, komunikatywny i ciekawy świata? Uczysz się angielskiego od dziecka i niemieckiego od pewnego czasu? Może czas na odwagę i doświadczanie radości z komunikacji w językach obcych? Od dziś do 7.02.br trwa nabór na dwa programy wymiany młodzieży polsko-niemieckiej, które łącznie potrwają miesiąc.

  KAV - Gymnasium w Celle (Dolna Saksonia)

  program w Polsce:  02.-09.06.2018, rewizyta w Niemczech:  01.-08.09.2018

  Katharinen – Gymnasium Ingolstadt (Bawaria)

  program w Niemczech: 03.-11.05.2018, rewizyta w Polsce 15.-21.09.2018.

  Szczegóły u Twojego nauczyciela języka niemieckiego.

   

  Od 1991 przeprowadziliśmy ponad 80 wspólnych programów, w których wzięło udział ponad 2500 osób, a spędziły one ze sobą ponad 700 dni.  Każdy z tych programów wspierany był finansowo przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.

   
 • Porozumienie o dwujęzyczności

  Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr 9 im. Bohaterów Westerplatte w Koninie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nawiązały współpracę w zakresie prowadzenia oddziałów dwujęzycznych. Dla zapewnienia ciągłości kształcenia uczniów w tego typu oddziałach istnieje potrzeba utworzenia klas dwujęzycznych na poziomie szkoły średniej. Dla młodzieży szczególnie zainteresowanej rozwojem językowym połączonym z realizowaniem programu rozszerzonego z wybranych przedmiotów I LO otwiera klasę dwujęzyczną.

  Podczas spotkania ustalono utworzenie zespołu, w skład którego wejdą nauczyciele z obu szkół bezpośrednio zaangażowani w rozwój i prowadzenie oddziałów dwujęzycznych. W harmonogramie działań przewidziano wymianę doświadczeń, lekcje otwarte jak i spotkania informacyjne dla uczniów i ich rodziców. Wspólnym celem dyrektor Doroty Silskiej jak i Elżbiety Świder jest wzbogacenie oferty edukacyjnej miasta Konin tak, by nasi absolwenci mogli starać się o miejsca na najlepszych uczelniach w kraju i za granicą.

 • Jak się nie dać grypie?

  Grypa to najpowszechniej występująca choroba zakaźna, którą wiele osób lekceważy, często także myli z przeziębieniem. Tymczasem na świecie każdego roku umiera na grypę ponad 500 tys. osób. Klasa IIe w ramach projektu KLASA RZĄDZI przeprowadziła wśród uczniów klas I i II naszej szkoły quiz pod hasłem "Jak nie dać się grypie". Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące samej choroby i tego, jak się przed nią uchronić. Najlepiej wypadła klasa IId (o profilu biologiczno-chemicznym), która w nagrodę otrzymała N-kę klasową do wykorzystania w tym półroczu. Uczniowie mogli też na lekcjach wychowawczych obejrzeć prezentację na temat grypy, a na przerwach odbyła się degustacja jabłek i soku owocowego podnoszącego odporność. Wszystkim uczniom rozdawane były ulotki przedstawiające fakty i obalające powielane mity na temat grypy.​​​​​

   

  Jak się nie dać grypie? - Obrazek 1  Jak się nie dać grypie? - Obrazek 2

 • Dzień Babci i Dziadka - Absolwenta I LO

  24.01.2018 r. odbył się Dzień Babci i Dziadka - Absolwenta I LO zorganizowany przez klasę 2d. Spotkanie seniorów odbyło się przy filiżance kawy oraz małym co nieco. Absolwenci dzielili się swoimi wspomnieniami i odczuciami. Przy wspólnym stole spotkały się trzy pokolenia (dziadkowie, rodzice i wnuki). Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej.


   
 • Uroczyste zakończenie rajdu!

  W dniu 22.01.2018 r. klasa 2c pod opieką p. Marii Sapikowskiej wzięła udział w uroczystym zakończeniu rajdu zorganizowanego przez Koniński Klub PTTK dla uczczenia 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Rajd śladami powstania po ziemi konińskiej był inauguracją obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Na program uroczystości - zorganizowanej na Wale Tarejwy - miejscu śmierci powstańczego kapelana, złożyło się: podsumowanie rajdu, krótka prelekcja dotycząca przebiegu powstania na ziemi konińskiej, złożenie kwiatów przy głazie Maksymiliana Tarejwy i przegląd grup rekonstrukcyjnych. Było też ognisko, ciepły posiłek i wspólne zdjęcie.

 • Gramy dla Ani!

  "Gramy dla Ani" - pod takim hasłem w MDK w Koninie odbył się w piątkowy wieczór koncert charytatywny. Dochód z tego wydarzenia przeznaczony został na leczenie p. Anny Połeć “Brzozy”. W koncercie wzięli udział: grupa Folk Street, Grzegorz Walczak oraz, pochodzący z Konina, wybitny skrzypek Janusz Wawrowski - laureat Fryderyka 2017 za płytę Sequenza. Muzyk obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie  Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występ p. Janusza Wawrowskiego odbył się przy akompaniamencie ucznia naszej szkoły Dominika Zimnego. To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla Dominika, którego znamy również jako dyrygenta naszego chóru. Jesteśmy dumni, gratulujemy i dziękujemy. To był piękny wieczór.

   

  Gramy dla Ani! - Obrazek 1   Gramy dla Ani! - Obrazek 2

 • "Zapomniany bóg" na podium!

  Gratulacje dla Kai Przybysz z kl.2e, laureatki w Wojewódzkim Konkursie Literackim BaśnioBajanie - ze Słowiańskiej Duszy. Jej opowiadanie  Zapomniany bóg  zajęło 3. miejsce (na konkurs wpłynęło 186 prac). Piękny wynik! Życzymy Kai dalszych sukcesów!
 • I LO zagrało z Wielką Orkiestrą!

  12 stycznia społeczność uczniowska naszej szkoły zagrała z WOśP. Odbył się szkolny koncert charytatywny, podczas którego zebrano kwotę 448,50 zł. Dziękujemy wolontariuszkom i darczyńcom! Relacja na szkolnym FB.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć