DORADZTWO ZAWODOWE

• Przygotowanie ucznia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, takich jak: bezrobocie, problemy zdrowotne, adaptacja do nowych warunków i mobilności zawodowej.
    Przygotowanie ucznia do roli pracownika.
    Przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych.
    Wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny oraz zawodowy uczniów.
    Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje.
    Pomoc uczniom w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
    Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
    Udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom.
    Kierowanie, w sprawach trudnych, do specjalistów: doradców zawodowych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i urzędach pracy, lekarzy itp.
    Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej szkoły.
    Wzbogacanie warsztatu pracy o nowoczesne środki przekazu informacji (Internet, CD, wideo).
    22.11.2016 19:05 | więcej »
  • Publikacja wkrótce...
    22.11.2016 19:06 | więcej »
  • Informacje edukacyjne i zawodowe:

Wybieram Zawód - pakiet narzędzi diagnostycznych i materiałów dydaktycznych wspomagających proces rozpoznawania predyspozycji i zainteresowań zawodowych
    Prognozowanie zatrudnienia - system prognozowania zatrudnienia
    European Youth Portal - portal Komisji Europejskiej zawierający informacje, które mogą się przydać młodym ludziom mieszkającym, uczącym się i pracującym w UE
    Perspektywy - rankingi szkół ponadgimnazjalnych oraz informator dla maturzystów
    Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej - materiały z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów, rodziców i nauczycieli

23.11.2016 21:07 | więcej »
  • Testy on-line są doskonałą metodą samopoznania, ich wyniki należy jednak zinterpretować z koordynatorem doradztwa zawodowego. Dzięki temu uczeń otrzyma charakterystykę, zawierającą opis zbadanych cech osobowości, dominujących zdolności, charakterystykę mocnych i słabych stron własnej osobowości. Jest to punktem wyjścia do rozmowy doradczej i ustalenia optymalnej ścieżki edukacji i kariery oraz określenia planów zawodowych. Poniżej kilka możliwości pomocy w preorientacji zawodowej:

indywidualni.pl - portal zawierający testy pozwalające na rozpoznanie indywidualnego stylu uczenia się, predyspozycji oraz mocnych stron, a także zapewnienie dostępu do metod i technik podnoszących efektywność nauki

Labirynt zawodów - test predyspozycji i zainteresowań zawodowych (w 3 wersjach wiekowych – dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) oraz multimedialny zasób informacji zawodowej

16 personalities - polska strona o MBTI z możliwością przeprowadzenia testu on-line

18.11.2016 23:07 | więcej »

Osoba odpowiedzialna : p. Tomasz Wierzbowski (urlop)
p. Hanna Piotrowska

Założenia

Doradztwo zawodowe jest nieodłączną częścią programu wychowawczego szkoły i służy prawidłowemu rozpoznaniu przez ucznia swojego potencjału edukacyjno-zawodowego oraz rozwijaniu jego tożsamości grupowej, jako ważnego elementu funkcjonowania społecznego.

Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego obejmuje działania kierowane do uczniów oraz rodziców. Realizowany jest przez dyrekcję, wychowawców, pedagoga szkolnego a także nauczycieli wszystkich przedmiotów.

Preorientacja zawodowa

Jeżeli potrzebujecie pomocy w sprecyzowaniu zainteresowań pod kątem przyszłego zawodu, nie wiecie, kim chcielibyście w przyszłości zostać lub zastanawiacie się, czy kontynuować naukę po zakończeniu szkoły, bądź czujecie po prostu potrzebę, by porozmawiać o kierunku studiów, który was interesuje, prosimy o kontakt z p. pedagog H. Piotrowską lub p. T. Wierzbowskim, aby ustalić dogodny termin spotkania, na którym postaramy się wesprzeć was merytorycznie w waszych rozterkach dotyczących przyszłej ścieżki kariery zawodowej.