Język łaciński

 • Dlaczego warto uczyć się łaciny?

      
            
  Lingua Latina – lingua nostra

   

  Utile dulci miscĕre – łączyć przyjemne z pożytecznym

  Homo eruditus – człowiek wykształcony posługuje się językami obcymi, potrafi korzystać z dziedzictwa kulturowego zarówno ojczystego kraju, jak i Europy. Radzi sobie z wiedzą ogólną z różnych dziedzin nauki (biologia, chemia, matematyka, logika, filozofia, religia etc.) I wszystko to ułatwia mu znajomość języka łacińskiego. Jest to najbardziej interdyscyplinarny przedmiot. Odpowiednio ukierunkowany uczeń, dzięki znajomości łaciny, doskonale rozwija i rozumie słownictwo języków nowożytnych. Na 20 000 powszechnie używanych słów w języku angielskim 10 400 jest pochodzenia łacińskiego, 5 000 pochodzenia greckiego. A język francuski, hiszpański, portugalski, rumuński, czy włoski to przecież języki romańskie. Powstały na bazie łaciny, którą posługiwali się rzymscy legioniści podbijając Europę. Kultura zachodu, w której żyjemy, jako mieszkańcy zjednoczonej Europy, oparta jest na antyku. Zdobycze intelektualne starożytnych Greków przejęli Rzymianie. Ci dalej nieśli je podbijanym prowincjom w Europie, PN Afryce, Azji Mniejszej. Literatura europejska ma swe korzenie w antyku. To wtedy powstały wszystkie gatunki literackie znane współczesnemu światu. Wtedy rozwinęła się myśl matematyczna, fizyczna, logika, filozofia, medycyna etc. Uczestnictwo w lekcjach łaciny pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na wiele pytań, np.

  • Jak Hipokrates leczył ludzi? Co to były wiwisekcje?
  • Na jakiej podstawie Demokryt stwierdził, że świat zbudowany jest z atomów?
  • Jak opanować wadę wymowy (jąkanie) i zostać najsłynniejszym mówcą?
  • Dlaczego Grecy pokonali Persów pod Salaminą mimo miażdżącej przewagi tych drugich?
  • Jak wyglądało życie Twoich rówieśników w starożytnym Rzymie?


  Odpowiedzi znajdziesz na zajęciach łaciny!

   
   

  08.04.2015 18:43 | więcej »

 • Uczymy się przez jeden rok.Lekcje odbywają się w grupach (max. 15 osób). Realizujemy podstawę programową. Poznajemy podstawy gramatyki łacińskiej, słownictwo (korelacja z innymi językami obcymi, głównie angielskim), elementy historii starożytnej (równolegle do lekcji historii), kulturę antyczną, literaturę, w końcu życie codzienne. Formy prowadzenia zajęć są różne: wykłady, praca w grupach (szczególnie przy tłumaczeniach), prezentacje prowadzone przez uczniów. Uczniowie klas biologiczno-chemicznych poznają słownictwo z zakresu medycyny, biologii i chemii, zaś materiał gramatyczny jest realizowany w oparciu o teksty medyczne i biologiczne. Wiadomości z podstaw kultury antycznej przekazują uczniowie w formie prezentacji. Stwarza to dodatkową możliwość szlifowania swoich umiejętności „wypowiadania się”. Umiejętność ważna przy ustnej maturze z języków.
  Uczymy się poprzez „zabawę łaciną”. Uczymy się śpiewać po łacinie, przygotowujemy prezentacje o kulturze i recepcji antyku (w tym również multimedialne),uczymy się sentencji i zwrotów językowych często cytowanych w dzisiejszych czasach. Do prezentacji przygotowujemy ciekawe plakaty. Organizujemy międzyszkolne konkursy z języka łacińskiego, konkurs na znajomość mitologii. Wiedzę z dziedziny antyku możemy poszerzamy również na zajęciach Kółka Kultury Antycznej, oraz na dodatkowych zajęciach społecznych.

  U nas staniesz się homo eruditus na „przyjemnych” lekcjach łaciny!

  08.04.2015 18:45 | więcej »

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie
  ul. Mickiewicza 14
  62-500 Konin
  woj. wielkopolskie
 • Tel: 0 63 242 87 82

  poczta@1liceum.konin.pl

Galeria zdjęć